Cykl wydarzeń 'Images of the Unseen – Obrazy niewidzialnych'

Wystawa fotografii Omara Marquesa oraz cykl wydarzeń towarzyszących

Cykl wydarzeń 'Images of the Unseen – Obrazy niewidzialnych'
Fot. Institute of European Studies UJ

Projekt, łączy wystawę fotografii Omara Marquesa, dokumentującego kryzys migracyjny w Grecji, Serbii, Na Węgrzech i w Austrii w latach 2015-17, z szeregiem wydarzeń stawiających sobie za cel zrozumienie obecnej sytuacji i jej konsekwencji. Obrazy, artystycznie zmodyfikowane pod okiem kurator Natalii Wiernik, ukazują symboliczną nieobecność uchodźców w toczącej się o nich debacie politycznej i dyskursie publicznym.

Omar Marques w latach 2015-2017 dokumentował oblicze kryzysu migracyjnego, przemierzając oficjalne i nielegalne obozy dla uchodźców, spotykając setki ludzi poszkodowanych wojną, przebywających w Serbii, Grecji, Austrii i na Węgrzech. Spośród tysięcy fotografii wybraliśmy kilkadziesiąt zdjęć, będących odwrotnością znanej z publicystyki fotografii reportażowej. Obrazy, wbrew zasadom pracy tradycyjnego fotoreportera, zostały poddane specyficznej modyfikacji, przewrotnie nie pokazując ani jednej osoby. Fotografie przedstawiają uderzające dowody obecności uchodźców, jednak nie widzimy ich samych. W ten sposób przekształcony reportaż przenosi nas w inne pole rozważań – widzimy jedynie ślady setek tysięcy osób. Zabieg „odjęcia”, wymazania, zakamuflowania, ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię nieobecności uchodźców w toczącej się debacie politycznej i w dyskursie publicznym. Wystawa prac Omara zadaje pytanie o obecność/nieobecność uchodźców w Europie.

Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia odbędą się na terenie kompleksu Tytano przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie w dniach 30 czerwca – 14 lipca 2017. W czasie dwóch tygodni zaplanowano debaty, dyskusje, warsztaty, pokaz filmów dokumentalnych, oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z fotografem. Pełen program tutaj.

Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor Akademii Sztuk Pięknych oraz Rektor Akademii Górniczo Hutniczej.

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Termin:
30 czerwca - 15 lipca 2017 r.

Organizator:

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ
Data: 2017-06-30 Pokaż metkę
Osoba publikująca: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: