Rok Jubileuszowy 100-lecia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie

W roku 2017 przypada Jubileusz 100-lecia Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. W dniach 9–10 czerwca 2017 r., planowane są główne uroczystości  jubileuszowe.

Szpital powstał z inicjatywy dra Tomasza Janiszewskiego, ówczesnego Lekarza Miejskiego Krakowa (późniejszy pierwszy Minister Zdrowia w rządzie niepodległej Polski), na mocy uchwały z dnia 22 lipca 1913 r., podjętej przez  Krakowską Radę Miejską. Budowę Zakładów Sanitarnych na Prądniku Białym przerwał wybuch I wojny światowej. Ukończono ją ostatecznie w roku 1917.  Początkowo placówka świadczyła usługi dezynfekcyjno-izolacyjne i lecznicze, głównie dla chorych ze szkarlatyną i gruźlicą. Uruchomienie zakładu dezynfekcyjnego było na owe czasy przedsięwzięciem bardzo nowoczesnym.

Obecnie Szpital, zatrudniający ponad 1900 osób,  jest wiodącą placówką w regionie, w zakresie kardiochirurgii, kardiologii, chirurgii klatki piersiowej, pulmonologii i chorób zakaźnych.
W Szpitalu, na mocy umowy z Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum, prowadzi działalność 6  jednostek klinicznych.

Szpital posiada 19 oddziałów opieki całodobowej, a także specjalistyczne poradnie i pracownie. Rocznie w placówce  hospitalizowanych jest ok. 31 tys. pacjentów, udziela się 124 tys. porad ambulatoryjnych, przeprowadza się ponad 2000 operacji na otwartym sercu, wykonywanych jest ponad 10 tys. procedur z zakresu kardiologii interwencyjnej. Dokonuje się ok. 700 wszczepień rozruszników serca i ok. 310 wszczepień kardiowerterów. Przeprowadzanych jest ponad 900 tys. badań laboratoryjnych, a w ramach wysokospecjalistycznej diagnostyki obrazowej wszystkich obszarów i narządów wykonywanych jest 133 tys. badań rocznie.

Termin:
2017 r.

Organizator:

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie
Data: 2017-03-02 Pokaż metkę
Osoba publikująca: JUSTYNA ZINKIEWICZ-GROCHOT
Podmiot publikujący: