Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Informacja archiwalna

HERstory historie niby niepotrzebne

HERstory historie niby niepotrzebne to projekt kulturalno-społeczny, przedstawiający życiowe historie kobiet spychanych na margines, odrzucanych w jakiś sposób i nierozumianych przez społeczeństwo.
Termin: 25 kwietnia 2016 r.
Osoba kontaktowa Olga Brewka
Telefon: 660 771 090
Email: olgabrewka@gmail.com

 

To performans artystyczny w formie żywej galerii, gdzie zaprezentowane zostanie dziesięć monologów zainspirowanych wywiadami przeprowadzonymi w krakowskich ośrodkach, takich jak Zakład Karny, Dom Samotnej Matki i Dziecka, Schronisko dla Bezdomnych Kobiet oraz grupach wsparcia AA i Al-Anon (przeznaczonych dla osób współuzależnionych). Aktorki niczym żywe eksponaty, będą̨ prezentować przypisane im historie. Obok każdego ze stanowisk, podobnie jak w galeriach sztuki, będą̨ umieszczone krótkie notatki informujące o odgrywanych postaciach, dane statystyczne dotyczące danego problemu społecznego oraz opis sposobu, w jaki sposób można nawiązać́ interakcję z aktorkami.

Kim są̨ kobiety, które udzieliły wywiadów? To kobiety, które mijasz codziennie na ulicy. Kobiety, z którymi jeździsz tym samym autobusem. Mieszkasz obok nich. Rozmawiasz z nimi kupując rano chleb. Są̨ wszędzie. Jest ich dziesiątki, setki tysięcy w naszym kraju. Kilka z nich opowiedziało głośno o swoich problemach i podzieliło się swoim doświadczeniem. Ku przestrodze, ale także po to, aby pomóc sobie i zrozumieć, że nie są̨ same w swoich utrapieniach. HERstory to nie jest zwykłe słuchanie historii o kobiecym wykluczeniu, to podróż w bardzo intymny świat bohaterek. Projekt zakłada przedstawienie wybranych problemów – przemocy domowej, samotnego rodzicielstwa w ciężkiej sytuacji materialnej, bezdomności, uzależnień i przestępczości – dotykających wielu kobiet w Polsce, o czym jednak rzadko mówi się̨ w mediach. Interakcja między odbiorcami a aktorkami odgrywającymi rolę ma za zadanie stworzyć rodzaj symbolicznej więzi między społeczeństwem, a kobietami spychanymi ze swoimi problemami na margines. Dzięki temu powstaje nowy rodzaj rozmowy na temat wykluczenia. Nie poprzez liczby i statystyki, ale poprzez prawdziwe ludzkie historie napisane przez życie.

Projekt jest organizowany przez studentki Instytutu Kultury Uniwersytetu Jagiellońskiego – Olgę̨ Brewka, Sylwię Dyba oraz Marię Kowalczyk, przy współpracy ze Stowarzyszeniem Most Kobiet.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę̨ na FB: www.facebook.com/herstorykrakow

Organizator:

Stowarzyszenie Most Kobiet