Wystawa grafiki i rysunku Mirosława Krzyśków w Galerii SZTUKA U SENIORÓW

Serdecznie zapraszamy Państwa do Domu Pomocy Społecznej na kolejną wystawę w naszej Galerii „Sztuka u Seniorów”. Tym razem jest to wystawa prac Mirosława Krzyśków z odległych Mazur.
Wystawa grafiki i rysunku Mirosława Krzyśków w Galerii SZTUKA U SENIORÓW
Fot. www.krakow.pl

 

Pomysł Galerii powstał w trakcie spotkań i dyskusji terapeuty zajęciowego DPS Konrada Prośniaka i krakowskiego Artysty Ryszarda Grazdy. Realizowane przedsięwzięcie umożliwia pokazanie współczesnej sztuki polskiej osobom mieszkającym w Domach Pomocy Społecznej, którzy niejednokrotnie nie mieli styczności z tego typu dziełami. Celem projektu jest integracja różnych środowisk, przeciwdziałanie izolacji społecznej i kulturowej osób starszych w tym mieszkających w placówkach całodobowego wsparcia. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych bez względu na wiek do naszej galerii. Jesteśmy otwarci na wszystkich odwiedzających i chcących poznać Galerię, Dom Pomocy Społecznej, Mieszkańców ...
Opiekunem merytorycznym Galerii jest prof. Ryszard Grazda.


DPS przy ul Praskiej w Krakowie powstał w 1966 roku, został oddany do użytku jako Dom Rencisty Nr 1. Placówka zlokalizowana w niedalekiej odległości od centrum Krakowa otoczona pięknym blisko dwu hektarowym ogrodem, zapewniała wysoki jak na owe czasy standard życia w jedno i dwu osobowych pokojach, mieszkańcy mieli do dyspozycji świetlicę, jadalnię, pokoje dzienne, opiekę lekarską i pielęgniarską itp.
Nasz DPS nadal pełni funkcję przystani dla osób starszych, tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą mieszkać i żyć w swoich dotychczasowych domach. Przez lata Dom przeszedł wiele modernizacji. Obecnie jest nowoczesną placówką pomocy społecznej kierowaną przez Dyr. Beatę Magierę. Mieszkańcy uczestniczą w licznych zajęciach: muzycznych, teatralnych, plastycznych, ruchowych, a nawet „aerobiku dla szarych komórek". Seniorów regularnie odwiedza Pani Kosmetyczka – wolontariuszka. Społeczność DPS regularnie uczestniczy w licznych imprezach organizowanych na terenie własnego Domu
i innych tego typu placówkach w Krakowie, organizowane są różnorodne wycieczki oraz wyjazdy na Turnusy Rehabilitacyjne.
Opiekę duszpasterską sprawują ks. Salezjanie z Łosiówki.
Przestrzeń DPS, a przede wszystkim ludzie tutaj zamieszkujący to nie tylko starość. Potrafimy też spojrzeć na świat innymi oczami. Umiemy zobaczyć absurdy ale i dobre cechy otoczenia. Potrafimy wreszcie bawić się i dostrzec to co dla innych jest niewidoczne. Może to niedostrzegana cecha sędziwego wieku. Organizowana obecnie wystawa jest tego świadectwem.
Zaprosiliśmy Artystę, którego prace cechują się, jak na karykaturę przystało, pewną przesadą w oddaniu charakterystycznych elementów: wyglądu, postawy, zachowań itp. Tym samym humor zagościł w naszych murach i będzie nam towarzyszył aż do wiosny. Mamy nadzieje, że obcowanie z tymi pracami wywoła u Państwa uśmiech i pozostawi na długo doskonały nastrój.

Termin:
wernisaż 14 listopada 2014 r.
Osoba kontaktowa:
Konrad Prośniak
Email:
terapia@dpspraska.pl