Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Olga Boznańska (1865-1940)

Malarka, portrecistka, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek modernizmu

Olga Boznańska urodziła się 15 kwietnia 1865 roku w Krakowie i jest jedną z najwybitniejszych polskich artystek. Malarka nie mogła oficjalnie kształcić się na Akademii Sztuk Pięknych – kobiety w tym czasie nie były dopuszczane do studiów na uczelniach wyższych. W związku z tymi ograniczeniami artystka uczyła się malarstwa podczas prywatnych lekcji oraz na Wyższych Kursach dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego. Dodatkowo miała możliwość szkolenia się pod okiem Kazimierza Pochwalskiego i Józefa Siedleckiego, w późniejszym czasie pobierała zaś  nauki w monachijskich szkołach Karla Kricheldorfa i Wilhelma Dürra.

Prace malarki szybko zdobyły uznanie, szczególną sławę przyniosły jej portrety i martwe natury. Pierwszy obraz sprzedała w Paryżu, a jej prace prezentowane były w Monachium, Warszawie, Berlinie. Za obraz pt. „Portret malarza Pawła Nauena” otrzymała w Wiedniu złoty medal arcyksięcia Karola Ludwika. Jednym z kluczowych momentów w karierze Boznańskiej było przyjęcie jej pracy na wystawę paryskiego Société Nationale des Beaux-Arts.

W 1899 roku Olga Boznańska założyła Koło Artystek Polskich w Krakowie, którego celem było zapewnienie wsparcia dla początkujących artystek. Pracownia Olgi Boznańskiej mieściła się przy ul. Piłsudskiego 21 w Krakowie.

Artystka zmarła 26 października 1940 roku w Paryżu.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-03
Data aktualizacji: 2021-03-03
Powrót