Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kazimiera Bujwidowa (1867-1932)

Emancypantka, działaczka społeczna, założycielka Pierwszego Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego w Krakowie

Kazimiera Bujwidowa, znana działaczka społeczna i feministka, wywodziła się z drobnej szlachty litewskiej. We wczesnym wieku straciła matkę i wychowywana była przez siostrę ojca, Karolinę Petroneli Klimontowicz, uczestniczkę powstania styczniowego.

Wykształcenie zdobywała w Warszawie, uzyskując uprawnienia nauczycielki domowej. Była jedną ze słuchaczek wykładów z nauk biologicznych na Uniwersytecie Latającym.

W 1886 r. poślubiła Odona Bujwida, pierwszego polskiego bakteriologa, z którym pracowała w laboratorium w Krakowie. Aktywnie działała na rzecz równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Walczyła z analfabetyzmem, ułatwiając dostęp do oświaty, szczególnie dziewczętom. Była propagatorką bezpłatnych czytelni dla dzieci i młodzieży. Przewodniczyła Krakowskiej Czytelni dla Kobiet, która była miejscem wspierającym ruch emancypacyjny.

Kazimiera Bujwidowa była jedną z prekursorek walki o prawa kobiet do studiów wyższych. Utworzyła pierwsze gimnazjum dla dziewcząt z egzaminem maturalnym. Angażowała się również w walkę o prawo do głosowania dla kobiet, szczególnie aktywnie wspierała kampanię wyborczą Marii Dulębianki.

Działaczka zmarła 8 października 1932 r. w Krakowie, jest pochowana na Cmentarzu Rakowickim.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-03
Data aktualizacji: 2021-03-03
Powrót