Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Buynek dawnych kuchni królewskich

Obecny gmach powstał głównie z trzech budynków, następnie przekształcanych i przebudowywanych. Obok bramy wjazdowej na dziedziniec arkadowy znajdowała się rezydencja starostów krakowskich (zapewne z XV w.), przylegająca do przedromańskiej rotundy śś. Feliksa i Adaukta.

Wawel
Jan Graczyński

Po drugiej stronie rotundy wybudowano kuchnie królewskie w latach 1516-1517, w związku z przygotowaniami do zaślubin Zygmunta I z Boną Sforza. Na zachód od poprzednio wymienionych obiektów, oddzielony wąskim dziedzińczykiem, stał barokowy budynek wozowni. W 1806 r. austriackie władze wojskowe przebudowały i scaliły obiekty, przeznaczając je na lazaret wojskowy. W 1940 r. niemieccy okupanci przebudowali budynek – na biura generalnego gubernatora Hansa Franka. Przed gmachem stały jeszcze stajnie królewskie z 1 połowy XVIII w., wyburzone przy przebudowie niemieckiej.

Obecnie w budynku mieści się Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu, pracownie naukowe i konserwatorskie. W podziemiach można zwiedzać wystawę „Wawel zaginiony”, z rotundą czteroapsydową oraz zabytkami archeologicznymi z wykopalisk wawelskich.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2012-02-16
Data aktualizacji: 2021-10-20
Powrót