Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Buynek dawnych kuchni królewskich

  Obecny gmach powstał głównie z trzech budynków, następnie przekształcanych i przebudowywanych. Obok bramy wjazdowej na dziedziniec arkadowy znajdowała się rezydencja starostów krakowskich (zapewne z XV w.), przylegająca do przedromańskiej rotundy śś. Feliksa i Adaukta.

  Wawel
  Jan Graczyński

  Po drugiej stronie rotundy wybudowano kuchnie królewskie w latach 1516-1517, w związku z przygotowaniami do zaślubin Zygmunta I z Boną Sforza. Na zachód od poprzednio wymienionych obiektów, oddzielony wąskim dziedzińczykiem, stał barokowy budynek wozowni. W 1806 r. austriackie władze wojskowe przebudowały i scaliły obiekty, przeznaczając je na lazaret wojskowy. W 1940 r. niemieccy okupanci przebudowali budynek – na biura generalnego gubernatora Hansa Franka. Przed gmachem stały jeszcze stajnie królewskie z 1 połowy XVIII w., wyburzone przy przebudowie niemieckiej.

  Obecnie w budynku mieści się Dyrekcja Zamku Królewskiego na Wawelu, pracownie naukowe i konserwatorskie. W podziemiach można zwiedzać wystawę „Wawel zaginiony”, z rotundą czteroapsydową oraz zabytkami archeologicznymi z wykopalisk wawelskich.

  pokaż metkę
  Osoba publikująca: Monika Jagiełło
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Data publikacji: 2012-02-16
  Data aktualizacji: 2021-10-20
  Powrót