Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Nasze podatki składają się w całość

PIT, podatki, nasze podatki składają się w całość 2021

Miasto już po raz dziesiąty organizuje akcję „Płać podatek w Krakowie”. Hasło tegorocznej kampanii brzmi – „Nasze podatki składają się w całość”, które przypomina, że każdy podatnik ma realny wpływ na rozwój miasta, a także jego odbudowę po pandemii.

Im większe wpływy z podatku PIT uzyskuje miasto, tym zasobniejszym dysponuje budżetem – i tym więcej jest w stanie zrobić dla swoich mieszkańców. Zarówno jeśli chodzi o rozwój, jak i o utrzymanie usług miejskich na wysokim – jakościowo i ilościowo – poziomie. To m.in. z udziału w podatku PIT finansowane są działania w obszarach mających wpływ na nasze codzienne życie, takich jak: edukacja, transport publiczny, infrastruktura drogowa, piesza i rowerowa, tereny zielone i obiekty służące rekreacji, wydarzenia kulturalne, budżet obywatelski czy pomoc społeczna. Nasz indywidualny wkład do budżetu nigdy nie jest sam – zwielokrotniony przez setki tysięcy zmienia otoczenie wokół nas na lepsze.

W 2020 roku podatek PIT zapłaciło w Krakowie prawie 650 tys. mieszkańców, z czego ponad 32 tys. osób rozliczyło się w naszym mieście po raz pierwszy. Tylko nowi podatnicy zasilili budżet miasta niebagatelną kwotą – około 90 mln zł. Mniej więcej tyle potrzeba, żeby wznieść trzy szkoły podstawowe lub zbudować pięć krytych basenów. Taka kwota wystarczy też na urządzenie dziesięciu parków czy zakup dziewięciu tramwajów niskopodłogowych.

Całoroczny budżet Krakowa wynosi w 2021 roku ponad 6 mld zł. Niemal jedna trzecia dochodów miasta, czyli aż 1,8 mld zł, to wpływy z udziału w podatku PIT. Dlatego od wielu już lat Kraków, jak każdy dobry gospodarz, stara się o powiększenie swojej bazy podatkowej, stale zachęcając mieszkańców, by swój PIT zostawiali w miejscu, w którym żyją i z którym wiążą zawodową i prywatną przyszłość. To jeszcze ważniejsze w czasie, gdy pandemia, a wcześniej reformy podatkowe w odczuwalnym stopniu przyhamowały wpływy z tego źródła.

Podatnik, który zdecyduje się rozliczać pod Wawelem, może mieć osobistą satysfakcję, że ma swój wkład w rozwój miasta, oraz pewność, że pozostawione tu pieniądze wrócą do niego w postaci konkretnych usług i udogodnień.

Każdy płacący PIT w Krakowie zyskuje prawo do korzystania z Karty Krakowskiej – czyli miejskiego programu uruchomionego w 2018 roku z myślą o osobach, które są zameldowane na stałe w Krakowie lub rozliczają tu swój PIT. Posiadacze Karty mogą korzystać ze zniżek i preferencji m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych. O Kartę Krakowską na podstawie rocznego zeznania podatkowego wystąpiło do tej pory ponad 34 tys. osób.

Aby zacząć płacić podatek w Krakowie, wystarczy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

Jak dokonać zmiany urzędu skarbowego?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy podać w formularzu PIT krakowski adres zamieszkania oraz wskazać dane właściwego miejscowo urzędu skarbowego.

W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów lub w każdym urzędzie skarbowym. Wypełnienie formularza jest proste – wystarczy podać imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego, na który będą wpływać np. zwroty podatku. Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

Warto natomiast pamiętać, że zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT właściwym miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Jeśli na naszą prośbę rozlicza nas pracodawca, wystarczy, że poinformujemy go o zmianie adresu zamieszkania (dla celów podatkowych) na krakowski. Wtedy pracodawca wyśle nasze zeznanie do właściwego, krakowskiego urzędu skarbowego. Nie trzeba (ani pisemnie, ani osobiście) zmieniać danych w „starym” urzędzie skarbowym – urzędy same je zaktualizują.

Jak ustalić właściwy urząd skarbowy?

W Krakowie funkcjonuje sześć urzędów skarbowych. O tym, który jest właściwy dla danej osoby decyduje miejsce zamieszkania (dzielnica/ulica). Żeby to sprawdzić, wystarczy kliknąć tutaj, gdzie znajduje się pełny alfabetyczny wykaz ulic miasta Krakowa wraz z informacją na temat przyporządkowania danego adresu do właściwego urzędu skarbowego.

Dane teleadresowe urzędów skarbowych w Krakowie

W wyjątkowych sytuacjach, w których nie można załatwić sprawy przez e-usługi, możliwa jest wizyta w urzędzie skarbowym, po wcześniejszym umówieniu się. Szczegóły tutaj.

Godziny otwarcia urzędów:
poniedziałek: 8.00–18.00
wtorek–piątek: 8.00–15.00

Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza
ul. Krowoderskich Zuchów 2
31-272 Kraków
Tel.: 12 665 60 00
Fax: 12 665 61 36
E-mail: us.krakow.krowodrza@mf.gov.pl

Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze
ul. Wadowicka 10
30-415 Kraków
Tel.: 12 254 70 00
Fax: 12 267 40 91
E-mail: us.krakow.podgorze@mf.gov.pl

Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto
ul. Grodzka 65
31-001 Kraków
Tel. 12 293 81 00
Fax 12 293 82 66
E-mail: us.krakow.stare-miasto@mf.gov.pl

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta
os. Bohaterów Września 80
31-621 Kraków
Tel.: 12 681 70 00
Fax: 12 647 92 22
Email: us.krakow.nowa-huta@mf.gov.pl

Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik
ul. Krowoderskich Zuchów 2
31-272 Kraków
Tel.: 12 665 60 00
Fax: 12 665 67 51
E-mail: us.krakow.pradnik@mf.gov.pl

Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście
ul. Krowoderskich Zuchów 2
31-272 Kraków
Tel.: 12 665 62 00
Fax: 12 634 34 24
E-mail: us.krakow.srodmiescie@mf.gov.pl

Pamiętaj, aby o zmianie urzędu skarbowego poinformować pracodawcę!

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2020-03-20
Data aktualizacji: 2021-02-22
Powrót