Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Cyklokrakowianie

Cyklokrakowianie to miejski program sportowy upowszechniający jazdę na rowerze wśród dzieci i młodzieży. Wyróżnia go spośród innych miejskich programów sportowych to, że składa się z kilku bloków tematycznych, których wspólną cechą jest prowadzenie przez doświadczonych instruktorów, bezpłatnych dla uczestników zajęć z jazdy na rowerze. Od sierpnia 2020 r. Wydział Sportu wprowadził pilotażowo dwa bloki.

Fot. Wydział Sportu
Wydział Sportu

Krakowskie Pumptrackowanie - zakłada realizację zajęć rowerowych na torze typu pumptrack, skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 roku życia z terenu Krakowa. Zajęcia odbywać się będą na torze zlokalizowanym w Parku Lotników Polskich w Krakowie w okresie od 1 sierpnia do 31 października 2020 roku we wtorki i czwartki od godz. 17:00. W ramach zajęć uczestnicy będą mogli nauczyć się i doskonalić techniki jazdy rowerem na torze typu pumptrack, jazdy między pachołkami, podskoku w miejscu (tzw. bunny hop), właściwej rozgrzewki oraz rozciągania i poznają ogólne zasady bezpiecznego poruszania się na rowerze w przestrzeni publicznej.

Szkolenie na pumptracku obejmuje w szczególności naukę:

  • jazdy w wyprofilowanych zakrętach (bandach),
  • poprawnej techniki ‘pompowania’ (odciążania i dociążania roweru),
  • skoków na skoczniach oraz muldach,
  • wybierania optymalnych linii przejazdu po torze,
  • odpowiedniej pozycji podczas hamowania, pedałowania

Uczestnicy korzystać będą z własnego sprzętu tj. sprawnego roweru i kasku. Ze względu na specyfikę zajęć jedna grupa liczyć będzie max. 20 osób.

Realizatorem programu jest Joy Ride sp. z o.o. spółka komandytowa, która posiada doświadczenie w szkoleniu m.in. z kolarstwa grawitacyjnego oraz organizuje jeden z największych festiwali rowerowych Małopolska Joy Ride Festiwal.

Razem na Rower - ostatnie zajęcia odbyły się 26 sierpnia 2020 r. Program zakładał połączenie jazdy turystycznej po Krakowie i jego okolicach z zajęciami edukacyjno-sportowymi na stadionie MOS Kraków Zachód zlokalizowanym przy Placu Na Groblach 23. Propozycja spotkań rowerowych skierowana była do dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Głównym założeniem programu była integracja społeczności rowerowej poprzez przejazd w jednej grupie dzieci razem z ich opiekunami. Wycieczki rekreacyjne, wytyczone były dla bezpieczeństwa uczestników, po rozwijającej się infrastrukturze krakowskich ścieżek rowerowych. W czasie spotkań, zapewniono opiekę trenersko-pedagogiczną posiadającą umiejętności w zakresie turystyki rowerowej oraz szeroką wiedzę z dziedziny kolarstwa. Jednym z opiekunów prowadzącym spotkania, była reprezentantka Polski i wielokrotna Mistrzyni Polski w kolarstwie szosowym Angelika Kulisch. Pilotażowo zajęcia odbywały się 12, 19 i 26 sierpnia 2020 r. w godz. 10:00-13:00. Więcej informacji o bloku Razem na Rower można uzyskać w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym Kraków "Zachód".

pokaż metkę
Osoba publikująca: Łukasz Kudliński
Podmiot publikujący: Wydział Sportu
Data publikacji: 2020-08-04
Data aktualizacji: 2021-03-26
Powrót