Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowa konferencja branży automotive w Krakowie

We wtorek, 6 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. zrównoważonego rozwoju Jerzy Muzyk otworzył międzynarodową konferencję i wystawę techniczną SAE 2022 – Układy napędowe, Paliwa i Smary.

Otwarcie Konferencji SAE 2022 w ICE Kraków przez Zastępcę Prezydenta Krakowa Jerzego Muzyka
Fot. Piotr Wojnarowski - Kancelaria Prezydenta UMK

SAE 2022 Powertrains, Fuels and Lubricants Conference and Exhibition bo tak brzmi oryginalny tytuł wydarzenia odbywa się w Centrum Kongresowym ICE w dniach od 6 do 8 września br. Jest to ważne branżowe spotkanie o  szerokim międzynarodowym zasięgu. Weźmie w nim udział kilkuset specjalistów i naukowców z centrów badawczo-rozwojowych oraz przedstawiciele firm z branży automotive z całego świata. Do Krakowa przyjechali również przedstawiciele Komisji Europejskiej i Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.

Tematyka konferencji SAE 2022 obejmuje wszystkie rodzaje napędów i paliw: silniki spalinowe, napędy hybrydowe i elektryczne,  baterie, ogniwa paliwowe, silniki wodorowe, paliwa konwencjonalne, biopaliwa, paliwa alternatywne, gazowe i e-paliwa. Podczas 3-dniowych obrad eksperci będą dyskutować na temat tego jakie napędy będą używane w przyszłości, czy Zielony Ład i pakiet klimatyczny Fit for 55 mają szanse na wdrożenie, czy pojazdy elektryczne wyprą te z silnikami spalinowymi oraz jakie będą napędy maszyn, pojazdów pozadrogowych, takich jak lokomotywy i statki.  

Konferencja ma bardzo długą tradycję. W pierwotnym formacie spotkanie tego typu odbyło się po raz pierwszy niemal 80 lat temu, lecz nigdy wcześniej nie zawitało do Polski. Tytularnym organizatorem wydarzenia jest funkcjonujące w Stanach Zjednoczonych Stowarzyszenie SAE (Society of Automotive Engineers), które skupia inżynierów zajmujących się motoryzacją. Organizacja ta opracowuje także normy dla pojazdów samochodowych. Konferencja w Krakowie jest współorganizowana przez Instytut BOSMAL w Bielsku – Białej i Polskie Towarzystwo Naukowe Silników Spalinowych (PTNSS). Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego w Polsce jest dr Piotr Bielaczyc z bielskiego Instytutu BOSMAL, który od kilku lat silnie lobbował na rzecz kandydatury Krakowa jako gospodarza tegorocznej SAE 2022 Powertrains, Fuels and Lubricants Conference and Exhibition.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia w OTO Foto Kronice Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-09-06
Data aktualizacji: 2022-09-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź