Rosja - kraj rekordów

Rozciągająca się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji aż do Oceanu Spokojnego, Rosja (Federacja Rosyjska) jest krajem kontrastów i rekordów. Zapraszamy do bliższego zapoznania się z państwem, w którym znajdują się jedne z najpiękniejszych miast naszego kontynentu – współpracujące z Krakowem Moskwa i Sankt Petersburg.

Rosja - kraj rekordów
Fot. Kraków Otwarty Na Świat

Rosja jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni (wynosząca ponad 17mln km2 stanowi ona w przybliżeniu 1/6 powierzchni ziemi). Pod względem liczby ludności zajmuje 9. miejsce, przy czym niemal 80% mieszkańców Rosji zamieszkuje jej europejską część, która z kolei stanowi jedynie 25% powierzchni państwa. Przez Rosję płyną 3 z 10 najdłuższych rzek na świecie (Ob z Irtyszem, Amur, Lena), a także najdłuższa rzeka europejska - Wołga. Znajdujące się w tym kraju jezioro Bajkał jest z kolei najgłębszym jeziorem świata.

Rosja należy do największych gospodarek świata:  pod względem PKB zajmuje 6. miejsce na świecie. Państwo rosyjskie dysponuje także największymi na świecie zasobami naturalnymi i źródłami energii. Federacja Rosyjska jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji, m.in. Rady Bezpieczeństwa ONZ, G8, Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, Szanghajskiej Organizacji Współpracy i odgrywa znaczącą rolę w światowej polityce. Równie doniosłe znaczenie ma język rosyjski – zajmujący 5. miejsce na świecie pod względem ilości posługujących się nim osób (prawie 280 mln osób!), ojczysty język wielu znakomitych pisarzy, poetów, filozofów i artystów.

Stolica Rosji – Moskwa - jest nie tylko największym pod względem ilości mieszkańców miastem w Europie. W rankingach  plasuje się aż na 4. miejscu na świecie (po Szanghaju, Bombaju i Buenos Aires), zaś w  klasyfikacji aglomeracji miejskich zajmuje 16 miejsce na świecie.  Moskiewskie metro przewozi dziennie ok. 9 mln pasażerów, czyli tyle co nowojorskie i tokijskie (2 pozostałe w klasyfikacji największych) razem wzięte. W Moskwie znajduje się także najwyższy w Europie i drugi na świecie budynek – Telewizyjna Wieża Ostankino (500 metrów wysokości).

Zapraszamy do lektury naszych artykułów:

Kreml moskiewski - miejsce, które trzeba zobaczyć

Zasiłek z Internetu, SMS ze szkoły...czyli innowacje w służbie moskwiczan

«Поехали!»

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat beta
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie
POLECAMY