Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto Narodowe Królestwa Danii

5 czerwca w Królestwie Danii obchodzony jest Dzień Konstytucji. To najważniejsze święto państwowe kraju.       

Fot. wikipedia - domena publiczna
wikipedia - domena publiczna

Według przekazów historycznych, świadomy konieczności przemian władca Danii Christian VIII Oldenburg przed swoją śmiercią, w styczniu 1848 roku, zobowiązał syna i następcę tronu Fryderyka, aby ten sprawił, że w kraju zacznie obowiązywać nowoczesna konstytucja uniemożliwiająca skupienie całej władzy w ręku jednej osoby. Autorem takiego właśnie w zamyśle dokumentu był duński polityk D.G. Monrad, który czerpał inspirację między innymi z zapisów konstytucji belgijskiej oraz norweskiej.   

Po kilkumiesięcznej debacie, w maju 1949 roku dokument został uchwalony przez składające się ze 150 członków Zgromadzenie Konstytucyjne Królestwa, a Król Fryderyk VII Oldenburg podpisał go 5 czerwca 1849 roku. Konstytucja ograniczyła władzę monarchy kończąc tym samym erę rządów absolutystycznych i zapoczątkowując monarchię parlamentarną. Na mocy jej zapisów powstał  bikameralny parlament, czyli Rigsdag składający się z izby wyższej Landsting oraz izby niższej Folketinget (w takim kształcie funkcjonował on w latach 1849-1953, czyli do chwili uchwalenia nowej ustawy zasadniczej, która zlikwidowała konserwatywny Landsting). Konstytucja z 1849 roku chroniła również podstawowe prawa człowieka oraz dopuszczała wstąpienie kobiet na tron Danii.

Najważniejszym punktem oficjalnych obchodów Dnia Konstytucji jest przemowa Królowej Małgorzaty II cieszącej się ogromnym szacunkiem i sympatią swoich poddanych. Dzień ten, jako wolny od pracy jest dla Duńczyków, uznawanych za jeden z najszczęśliwszych narodów świata,  przede wszystkim okazją do relaksu i odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół.   

Z okazji Święta Narodowego wszystkim obywatelom Królestwa Danii życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-06-05
Data aktualizacji: 2021-06-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat