Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto Narodowe Rumunii

Ziua Marii Uniri, czyli Dzień Wielkiej Unii, zwany także Dniem Wielkiego Zjednoczenia, to święto narodowe Rumunii obchodzone 1 grudnia.

Fot. Wikipedia
Wikipedia

Upamiętnia ono zjednoczenie Transylwanii, Besarabii i Bukowiny z Królestwem Rumunii w 1918 roku, ogłoszone po rewolucji rumuńskiej i zgromadzeniu delegatów etnicznych w Alba Iuli.

To właśnie 1 grudnia 1918 roku Zgromadzenie Narodowe składające się z 1228 wybranych przedstawicieli narodowości rumuńskiej w Siedmiogrodzie, Banacie, Crişanie i Maramureşu postanowiło jednogłośnie o zjednoczeniu wszystkich terytoriów przez nich zamieszkałych z Rumunią. Uchwała przegłosowana przez Zgromadzenie Narodowe określała również „podstawowe zasady tworzenia nowego państwa rumuńskiego”, które wymagało zachowania demokratycznej autonomii lokalnej, a także równości wszystkich narodowości i religii.

Dzisiaj Dzień Wielkiego Zjednoczenia obchodzony jest w Rumunii uroczyście i radośnie, jako jedno z najważniejszych świąt państwowych. Także w Krakowie życzymy dziś wszystkim obywatelom Rumunii wszelkiej pomyślności, zdrowia i dumy z własnej Ojczyzny!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2020-12-01
Data aktualizacji: 2020-12-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat