Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto Narodowe Austrii

26 października 1955 roku austriacka Rada Narodowa przyjęła ustawę konstytucyjną o wieczystej neutralności Austrii, a w 10 rocznicę tego wydarzenia uchwalono, że dzień 26 października będzie świętem narodowym Austrii.

Fot. domena publiczna
domena publiczna

W 1945 roku, po zakończeniu wojny, Austria została podzielona na cztery strefy okupacyjne: amerykańską, brytyjską, francuską i radziecką, a 15 maja 1955 roku podpisano traktat państwowy, na mocy którego Austria odzyskała suwerenność. Jego ratyfikacja zakończyła się 27 lipca. Zgodnie z traktatem wojska okupacyjne miały opuścić Austrię w ciągu 90 dni – czyli do 25 października. Od 26 października Austria stała się więc wolna od wojsk alianckich.

W tym dniu kraj jest przystrojony flagami, oprócz oficjalnych obchodów odbywają się parady, festyny, sportowe marsze i biegi, podczas których rywalizują zwykli obywatele i znane osobistości. W centrum Wiednia na Heldenplatz prezentowane są pokazy prowadzone przez ekspertów wojskowych i służby ratownicze dotyczące bezpieczeństwa i zrządzania kryzysowego. W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną, wiedeńczycy zostali poproszeni o nie gromadzenie się w tym miejscu i śledzenie wszystkich pokazów online.   

Wszystkim Austriakom, naszym przyjaciołom i partnerom, zwłaszcza w miastach z którymi oficjalnie współpracujemy - Wiedniu  i Innsbrucku życzymy wszystkiego dobrego! 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat