Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Święto narodowe Hiszpanii

Słońce, piękne plaże, wspaniała kuchnia i wina, bogate tradycje i fascynująca kultura. Pozytywne skojarzenia, które przywołuje na myśl ten położony na półwyspie iberyjskim kraj można wymieniać długo. Dzisiaj jego mieszkańcy mają swoje narodowe święto.

Fot. pixabay
pixabay

Oryginalnie uroczystości nawiązywały do „odkrycia” Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. To właśnie 12 października – po blisko trzymiesięcznej wyprawie – działający na zlecenie władców Kastylii włoski żeglarz dopłynął do stałego lądu. Co było później wiemy doskonale z podręczników historii. Teraz kiedy świat lepiej poznał i zrozumiał konsekwencje podboju Nowego Świata, Hiszpania zrezygnowała z wszelkich odniesień do swej kolonialnej przeszłości i rzekomego odkrycia poczynionego przez Kolumba.

Uroczystości państwowe w tym wyjątkowym dniu mają charakter w dużej mierze militarny jako, że 12 października to również Święto Hiszpańskich Sił Zbrojnych. Jednym z głównych wydarzeń tego dnia w stołecznym Madrycie jest parada wojskowa odbierana przez samego króla. Jej punktem kulminacyjnym jest zazwyczaj pokaz akrobatyki powietrznej wykonywany przez reprezentacyjny zespół pilotów znany jako Patrulla Águila. Ciekawym elementem defilady jest również przemarsz jednego z oddziałów wojska, którego maskotką jest kozioł. Uroczyście przystrojone zwierzę maszeruje razem z żołnierzami wzbudzając duże zainteresowanie widzów. Po zakończeniu defilady Madryt zazwyczaj cichnie, a Hiszpanie wracają do świętowania w zaciszu własnych mieszkań.

Rocznica wylądowania Kolumba na amerykańskiej ziemi świętowana jest jednak nie tylko w Hiszpanii. Uroczystości mają miejsce w wielu krajach Ameryki Północnej i Południowej choć przybierają różne nazwy. W USA dzień ten znany jest jako Columbus Day, a w wieku krajach Ameryki Łacińskiej jako Dia de la Raza (Dzień Wyścigu). Od 2009 roku 12 października w Peru obchodzi się natomiast Día de los pueblos originarios y el diálogo intercultural – Dzień Rdzennych Plemion i Dialogu Kulturowego.

W tak pełnym wyzwań i trudności roku pozostaje nam życzyć wszystkim świętującym dużo zdrowia i spokoju!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat