Dzień bez Samochodu

Jeżeli dojeżdżając do pracy lub szkoły korzystacie zazwyczaj z samochodu, warto dzisiaj podjąć ekologiczne wyzwanie i przesiąść się na zdrowszą alternatywę – rower, hulajnogę lub tramwaj. 22 września obchodzimy światowy Dzień bez Samochodu!

Dzień bez Samochodu
Fot. materiały prasowe

To międzynarodowa kampania proekologiczna, która w Europie wieńczy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (Tydzień Mobilności) i jest organizowana także w USA, krajach Ameryki Łacińskiej i Azji, m.in. w Indiach, Japonii czy Chinach. W Polsce Dzień bez Samochodu świętujemy od 2004 r.

Dzień bez Samochodu ma pomóc w zmniejszeniu ilości spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Kierowców zachęca się do zrezygnowania z użytkowania samochodów przez dobę, motywując ich do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach kierowcy zwolnieni są w tym dniu z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Cel to oczywiście dbanie o naszą planetę, kształtowanie wzorców proekologicznych zachowań, upowszechnianie wiedzy o negatywnym wpływie paliw kopalnianych na środowisko, a przede wszystkim - pokazanie mieszkańcom, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także zdrowe i przyjemne!

pokaż metkę
Autor: Julia Żylina-Chudzik
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
POLECAMY
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie
POLECAMY