Gruzińska Polonia dla Niepodległej

18 listopada 2018 w Bibliotece Narodowej Parlamentu Gruzji w Tbilisi odbył się koncert galowy „Gruzińska Polonia dla Niepodległej” zorganizowany przez Stowarzyszenie „Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!” z Krakowa w ścisłej współpracy z organizacjami polonijnymi z Tbilisi - Związkiem „Polonia” i Szkołą Polską.

Gruzińska Polonia dla Niepodległej
Fot. materiały organizatorów

Przedstawiciele gruzińskiej Polonii, Polacy oraz mieszkańcy Gruzji zainteresowani kulturą polską zebrali się, aby wspólnie uczcić Stulecie Odzyskania Niepodległości RP. Koncert otworzył Ambasador RP w Tbilisi Mariusz Maszkiewicz. W czasie koncertu odbyło się też ogłoszenie wyników i ceremonia rozdania nagród laureatom konkursu „Śladami Konstantego Gorskiego”. Pierwsze miejsce zajęła Daria Szlezyngier - młoda polska badaczka mieszkająca w Tbilisi, a drugie miejsce - Razhden Chikhoria. Jako obywatel gruziński, którego praca konkursowa została najwyżej oceniona przez Komisję, otrzymał on nagrodę specjalną ufundowaną przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa: trzydniowy pobyt w Krakowie dla dwóch osób wraz z biletami wstępu do wybranych muzeów. Bilet lotniczy z Tbilisi do Krakowa ufundują Panu Chikhoria Polskie Linie Lotnicze LOT.

W Komisji Konkursowej znaleźli się: Ambasador Gruzji w Rumunii i były Ambasador Gruzji w Polsce, Prof. Nikoloz Nikolozishvili, Prof. Irena Dżordżadze oraz dr Jadwiga Myszkowska. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali albumy wydane przez Urząd Miasta Krakowa z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Koncert uświetniły premierowe wykonania utworów Konstantego Gorskiego, polskiego skrzypka-wirtuoza i kompozytora, który był koncertmistrzem orkiestry tbiliskiego teatru wielkiego w latach 1883-1890. Pochodząca z Krakowa śpiewaczka Yoanna Ayers wykonała wraz z pianistą jazzowym Kamilem Urbańskim pieśni Konstantego Gorskiego napisane do słów poetów polskich. Lela Mtchedlidze, koncertmistrz orkiestry tbiliskiej opery wykonała premierowo utwory na skrzypce i fortepian skomponowane przez Konstantego Gorskiego. W koncercie wystąpili także uczniowie Szkoły Polskiej im. św. królowej Jadwigi. Zaś specjalnie stworzony na ten wieczór chór polonijny zaprosił wszystkich gości do wspólnego tradycyjnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych.

Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku.

Informacja o koncercie znalazła się w najważniejszych mediach gruzińskich:

https://www.youtube.com/watch?v=3XSEEoYBmh0

https://www.youtube.com/watch?v=Q3u5aVZ08S0

https://www.youtube.com/watch?v=fA0NDiQ8aU0

https://1tv.ge/audio/pikis-saati-polonetis-damoukideblobis-100-wlistavisadmi-midzghvnili-koncerti-tbilisshi/?fbclid=IwAR1lMexsp0zbHEZ6Fb-vZ39jSTn7ehPwllGvjQeS2hnQDYbmeCZDzUzBcr0

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na profilu:
@KonstantyGorskiwTbilisi i @StowTAK

pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie