Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Stanisław Tabisz

(ur. 19 kwietnia 1956 roku)

Malarz, rysownik, grafik, scenograf.

Urodził się 19 kwietnia 1956 roku. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował malarstwo w pracowniach doc. Zbigniewa Kowalewskiego, prof. Tadeusza Brzozowskiego, prof. Juliusza Joniaka oraz rysunek w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza. Dyplom na Wydziale Malarstwa uzyskał w 1982 roku. Obecnie jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pełni funkcję dziekana Wydziału Grafiki.

W latach 1983-1988 Stanisław Tabisz związany był z kabaretem "Piwnica pod Baranami", występował z zespołem oraz realizował scenografię do programów Piwnicy. Jako scenograf współpracował także później ze Zbigniewem Preisnerem, przygotowując oprawę scenograficzną do jego koncertów w Starym Teatrze w Krakowie (1999), w Teatrze Narodowym w Warszawie (2001) zrealizowanych pod tytułem: "Moje kolędy na koniec wieku".

W latach 1995-1999 był członkiem Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Plastyków. Od listopada 2002 jest prezesem Okręgu Krakowskiego ZPAP. Jest pomysłodawcą Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza, przyznawanej przez Okręg Krakowski ZPAP za najlepszą wystawę prezentowaną w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką, scenografią. Obrazy i rysunki Stanisława Tabisza, wizyjne pejzaże przeniknięte poetycką atmosferą baśni, snu i magii, wpisują się w nurt surrealizmu w sztuce. "Szczególnie interesujące - pisze Maria Zientara - są jego obrazy malowane nasyconymi błękitami i zieleniami. Ozdobna linia, często kapryśna i splątana w rysunkach, pełni ważną, porządkującą rolę w kompozycjach barwnych" .

Obrazy Stanisława Tabisza "Ukazują tajemniczy świat, jakby przywołany z pogranicza rzeczywistości i wyobraźni. Powstał z połączenia form roślinnych, zwierzęcych, owadzich, ptasich i ludzkich. W trakcie osobliwych permutacji, z czasem ulegał coraz większemu odrealnieniu. Hybrydy, które go zaludniają, zbliżają się swoim wyglądem do ludzi, innym razem owadów, zwierząt, ptaków lub roślin. Często przypominają prehistoryczne gady lub smoki i jednorożce, znane nam z bestiariuszy średniowiecznych. Niekiedy kojarzą się z formami mikroorganicznymi, oglądanymi pod mikroskopem elektronowym. Wyszukana egzotyka kształtów stworzeń z obrazów Tabisza idzie w parze ze zmysłowymi czystymi kolorami, budującymi subtelne kompozycje barwne."

Prace Stanisława Tabisza znajdują się w zbiorach instytucji muzealnych oraz w prywatnych kolekcjach w kraju ii na świecie, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, USA, Austrii, Francji, Hiszpanii. Prezentowano je na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych malarstwa i rysunku w Polsce i za granicą.

Artysta pisze artykuły i eseje o sztuce. Publikuje je zarówno w prasie codziennej, jak i pismach specjalistycznych.

Jest laureatem nagród w dziedzinie malarstwa, wśród których warto wymienić: Medal Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie za prace dyplomowe (1982), I nagrodę na Konfrontacjach Najmłodszych Artystów Krakowskich (1983), I nagrodę na okręgowej wystawie Grupy San w Jarosławiu (1987), I nagrodę na ogólnopolskiej wystawie "Tematy muzyczne w malarstwie" w Tarnowie (1989), wyróżnienie w XX jubileuszowym konkursie na maskę tradycyjną i współczesną w Krakowie (1998).

01.jpg
03.jpg
02.jpg
01.jpg
03.jpg
02.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: GRAŻYNA KACZMAREK
Podmiot publikujący: Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Data publikacji: 2010-07-02
Data aktualizacji: 2015-09-28
Powrót