Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rafał Borcz

,,Tematy, które Rafał Borcz porusza w swej twórczości, dotykają odwiecznych, najbardziej pierwotnych lęków człowieka. Wilki, węże, noc, samotność, absolut... W jego malarstwie odczytać można podejmowaną próbę zmierzenia się z tymi lękami, próbę ich zrozumienia i oswojenia. Skoro bowiem tego, co nienazwane, do końca wyrazić i zdefiniować nie można, należy próbować to wyrazić innymi środkami. Niekiedy udaje się to Artystom. Używając rozmaitych narzędzi - pędzli i dłut, instrumentów muzycznych, piór i klawiatur komputerowych - przenikają granicę Tajemnicy i wskazują ścieżkę ku Prawdzie. Tej Prawdzie, która pozwala uporać się z tym, co w duszy człowieka mroczne. Mroczne, bo niezrozumiałe, niepojęte.’’ (dr Katarzyna Barańska).

Urodził się w 1973 roku w Łańcucie. Absolwent Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP, w 1999 r. Uzyskał dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka, aneks z grafiki w pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego zaś aneks z rysunku w pracowni prof. Teresa Kotkowskiej-Rzepeckiej. Od 1998 roku zatrudniony na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP na stanowisku asystenta w pracowni malarstwa prof. Leszka Misiaka.

Rafał Borcz maluje to, co jest mu najbliższe, co zwraca jego uwagę i wzrusza. Swój zachwyt nad codziennością utrwala na zdjęciach, w pospiesznie wykonanych szkicach, w rysunkach, grafikach, wreszcie w obrazach. Tworzy cykle tematyczne: wilki, samochody, przystanki. Rejestruje to, co ma w sobie życie, energię, dynamizm, co fascynuje, wobec czego czuje respekt. W opowieściach o zwierzętach, czy lawie samochodów Borcz podejmuje uniwersalną problematykę związaną z ludzkimi uczuciami, emocjami, relacjami – mówi o strachu, odwadze, zaufaniu, jego braku, potrzebie walki, czujności, wierności....

Strona internetowa artysty http://www.borcz.art.pl/main.php

pokaż metkę
Osoba publikująca: JOANNA SZULBORSKA-ŁUKASZEWICZ
Data publikacji: 2011-02-18
Data aktualizacji: 2012-05-07
Powrót