Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

City Helpers na ulicach Krakowa – udany projekt pilotażowy

Wraz z końcem wakacji City Helpers – osoby mające służyć pomocą turystom i wszystkim odwiedzającym Kraków, zakończyli swoją pracę. Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem i są plany kontynuacji projektu w przyszłym roku.

Magiczny Kraków

Przez dwa miesiące pomocnicy miejscy udzielali informacji, promowali lokalne wydarzenia, ale także wychwytywali niewłaściwe zachowania na terenie parku kulturowego Stare Miasto oraz Kazimierza. Byli wsparciem dla budowania odpowiedniego wizerunku Krakowa: gościnnego, otwartego, ale też komunikującego reguły współużytkowania najcenniejszej przestrzeni miasta.

Najczęściej zwracano się do nich z pytaniami o ekspozycje muzealne, koncerty, odbywające się w mieście wydarzenia, ale również o logistykę przemieszczania się po mieście. Pojawiło się bardzo dużo pytań o ofertę gastronomiczną oraz zakupy.

Najwięcej interwencji City Helpers dotyczyło zakłócania ciszy nocnej i spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Zdarzenia te miały miejsce głównie w sobotnie noce. Zdecydowana większość kończyła się szybkim zaprzestaniem naruszeń, a w pozostałych przypadkach miejscy pomocnicy otrzymywali wsparcie ze strony służb mundurowych.

Z kolei niedziele to bardzo intensywny ruch w okolicach Rynku Głównego, generowany przez rodziny z dziećmi, które zwracały się z prośbą o wskazanie drogi do miejsc rozrywki dla dzieci oraz o mapy miasta.

City Helpers interweniowali również w przypadkach potrąceń przez osoby jeżdżące na hulajnogach i innych urządzeniach transportu osobistego. Zabezpieczali miejsca zdarzeń do czasu przyjazdu karetki i policji oraz udzielali pierwszej pomocy poszkodowanym.

Dzięki Fundacji „Ratuj życie” miejscy pomocnicy byli wyposażeni w defibrylator. Tym samym krakowianie i odwiedzający mieli do dyspozycji dodatkowy punkt mobilny z urządzeniem ratującym życie.

W ostatnim tygodniu pilotażu programu City Helpers skoncentrowali część swoich działań na wychwyceniu i zinwentaryzowaniu najczęstszych przypadków łamania przepisów parku kulturowego i lekceważenia upomnień, w tym szczególnie wystawiania tzw. „potykaczy”. Powstała lista takich działalności, na której znajdują się 43 adresy.

Statystyki City Helpers:

2418 osobom udzielili informacji turystycznej

2411 osobom udzielili informacji ogólnej

710 razy interweniowali ws. zakłócania porządku (np. zakłócanie spokoju, picie alkoholu w miejscach publicznych)

441 osobom udzielili pomocy

1075 razy odnotowali łamanie zasad parku kulturowego

80 interwencji wymagało pomocy straży miejskiej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-10
Data aktualizacji: 2021-09-10
Powrót