Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Synagoga Remu

Adres: ul. Szeroka 40, Kraków

Synagoga Remu i przyległy do niej cmentarz zajmują 4,5 ha pomiędzy ulicami: Szeroką, Miodową, Jakuba, Ciemną i Lewkowa. To unikatowy zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej z połowy XVI w., do dzisiaj pełniący rolę ośrodka życia religijnego. W synagodze odbywają się nabożeństwa, a cmentarz odwiedzają Żydzi z całego świata. Najwięcej pielgrzymów przybywa w rocznicę śmierci słynnego, szesnastowiecznego rabina Mojżesza Isserlesa, zwanego Remu.

Synagoga powstała w żydowskim mieście jako druga, po Starej, dlatego zwana była Nową. Wzniesiona została w połowie XVI w.  Budowla początkowo służyła prawdopodobnie jako dom modlitwy dla wąskiego kręgu rodziny i przyjaciół.

Współczesny kształt uzyskała na początku XIX w. W czasie okupacji hitlerowskiej bożnica została ogołocona. Po zakończeniu wojny wróciła do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. W latach 50. przeprowadzono gruntowny remont.

Obecne bożnica Remu jest jedynym miejscem modlitwy, w którym odbywają się regularne nabożeństwa, jej wnętrze zachowuje więc szczególną atmosferę i spójny charakter.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Powrót