Synagoga Remu

Adres:
ul. Szeroka 40, Kraków

Synagoga Remu i przyległy do niej cmentarz zajmują niewielki obszar, o powierzchni 4,5 ha, pomiędzy ulicami: Szeroką, Miodową, Jakuba, Ciemną i Lewkowa. To unikatowy zespół żydowskiej architektury i sztuki sakralnej z połowy XVI w., do dzisiaj pełniący rolę ośrodka życia religijnego. W synagodze odbywają się nabożeństwa, a cmentarz odwiedzają Żydzi z całego świata, aby pomodlić się nad grobami krakowskich rabinów, uczonych i seniorów gminy. Najwięcej pielgrzymów przybywa w rocznicę śmierci słynnego, szesnastowiecznego rabina Mojżesza Isserlesa, zwanego Remu.

Synagoga powstała w żydowskim mieście jako druga, po Starej, dlatego zwana była Nową. Wzniesiona została w połowie XVI w. przez królewskiego bankiera Izraela Auerbacha, ojca Mojżesza Isserlesa. Pozwolenie na budowę wydał król Zygmunt August. Budowla początkowo była niższa i niewielkich rozmiarów, służyła prawdopodobnie jako dom modlitwy dla wąskiego kręgu rodziny i przyjaciół fundatora.

Współczesny kształt architektoniczny uzyskała w trakcie przebudowy na początku XIX w. W czasie okupacji hitlerowskiej w budynku był magazyn sprzętu straży pożarnej oraz impregnowanych worków na zwłoki. Bożnica została ogołocona z cennych przedmiotów kultu, zniszczeniu uległa zabytkowa bima i większość ruchomego wyposażenia. Po zakończeniu wojny wróciła do Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. W latach 50. przeprowadzono gruntowny remont, pieczołowicie też zrekonstruowano lub odnowiono detale wnętrza.

Obecne bożnica Remu jest jedynym miejscem modlitwy, w którym odbywają się regularne nabożeństwa, jej wnętrze zachowuje więc szczególną atmosferę i spójny charakter.

Data: 2016-12-05 Pokaż metkę
Osoba publikująca: MARGERITA KRASNOWOLSKA
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych