Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Fort 52 „Borek” – austriacki fort związany z amerykańską „Latającą Fortecą”

Adres: ul. Forteczna 146, 30-437 Kraków
E-MAIL

info@ckpodgorza.pl

WWW:

www.ckpodgorza.pl

Fort artyleryjski powstał w latach 1884–1886. Był pewnego rodzaju eksperymentem, hybrydą, która połączyła kilka szkół fortyfikacyjnych – francuską, niemiecką, belgijską i austriacką, a także wykorzystano doświadczenie z wojny bałkańskiej 1877-1878. W środku znajdował się rozbudowany systemu komunikacji z pierwszym w Krakowie trójpoziomowym podziemnym skrzyżowaniem.

Fort miał panować nad traktem wiedeńskim - biegnącym w tamtym obszarze Krakowa obecną ul. Zakopiańską. W czasie I wojny światowej nie wziął udziału, w okresie międzywojennym był magazynem wojskowym, a w czasie okupacji niemieckiej więziono w nim jeńców francuskich i radzieckich.

Na jego przedpolu 26 grudnia 1944 roku wylądował przymusowo uszkodzony amerykański samolot bombowy Boeing B-17 Fortress – nazywany „Latającą Fortecą”.

Po wojnie fort zaadaptowano do celów produkcyjnych, a potem jako bazę samochodową i sprzętową. Po kilku lat prac budowlanych i konserwatorskich fort został wyremontowany na cele działalności kulturalnej, a wokół niego w wyrosłym po wojnie parku upamiętniono amerykańskich gości z nieba.

Dostępność: zgodnie z informacjami na stronie: www.ckpodgorza.pl.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Ds. Turystyki
Powrót