Odwiedź Kraków rozwiń menu
 • +

  Kulinarny Kraków

 • Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń
  Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

  Fort 51 ½ Ost „Wróblowice”, zwany też „Swoszowice” – zabrano mu wieże, dano (na chwilę) Lenina

  Adres: ul. Sawiczewskich 46A, 30-698 Kraków
  E-MAIL

  biuro@mswojsk.com

  WWW:

  www.mswojsk.com

  Fort pancerny obrony bliskiej wybudowany w latach 1896-1898. Posiadał m.in. artylerię w wieżach pancernych, a przy tym był o wiele mniejszy od fortów artyleryjskich, czyli był też tańszy do wybudowania i trudniejszy do bezpośredniego trafienia i unicestwienia. Miał prowadzić obronę na krótki dystans.

  Fort miał chronić Kraków od południa. Nie wziął jednak udziału ani w I, ani w II wojnie światowej. Użytkowała go Obrona Cywilna, a następnie Urząd Wojewódzki w Krakowie, który urządził tam swoje archiwum. Fort pozbawiono wież pancernych, choć z uwagi na ograniczony dostęp osób postronnych, zachował się w niezłym stanie.

  Po przemianach 1989 r. w forcie zmagazynowano pomnik Włodzimierza Lenina, który został usunięty z al. Róż w Nowej Hucie i przez 2 lata nie za bardzo było wiadomo, co z nim zrobić. W 2013 r. fort wydzierżawiła fundacja „Gloria Fortibus” („Chwała walecznym”), która otworzyła w nim Muzeum Spraw Wojskowych. Muzeum popularyzuje wiedzę o losie żołnierzy – głównie Polaków służących w mundurach państw zaborczych oraz w czasach międzywojennych.

  Dostępność: ul. Józefa i Floriana Sawiczewskich.zgodnie z terminarzem znajdującym się na stronie Muzeum Spraw Wojskowych: www.mswojsk.com.

  pokaż metkę
  Data
  Osoba publikująca: Marcin Drobisz
  Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
  Powrót