Odwiedź Kraków rozwiń menu
Kulinarny Kraków rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sukiennice

ADRES: Rynek Główny 1-3, Kraków

Pierwszy kamienny budynek stanął w tym miejscu tuż po nadaniu miastu przywileju lokacyjnego w roku 1257. Ślady tej budowli zachowały się tylko w piwnicach. W drugiej połowie XIV wieku wzniesiono w centrum Rynku Głównego murowaną halę, w stylu gotyckim, w której handlowano suknem. Zgodnie z przywilejem króla Kazimierza Wielkiego, przyjezdni kupcy mogli sprzedawać własny towar tylko w tym miejscu. Hala wypełniona była kramami, natomiast na zewnątrz, równolegle do Sukiennic, od strony ulicy Szewskiej stały rzędem jatki szewskie i garbarskie, zaś od strony ulicy Siennej – tzw. kramy bogate. Budynek spłonął w wielkim pożarze miasta w 1555 roku.

Sukiennice odbudowano w stylu renesansowym – stały się jednym z najbardziej rozpoznawalnych przykładów tego nurtu w Krakowie. Najbardziej charakterystycznym motywem jest arkadowa attyka (projekt Jana Marii Padovano), maskująca dach, zwieńczona fantazyjnym grzebieniem z rzeźbami maszkaronów.

W kolejnych wiekach Sukiennice zaczęły podupadać, gruntowny remont i przebudowę przeprowadzono dopiero w latach 70. XIX wieku. Dobudowano wówczas ostrołukowe arkadowe podcienia, mieszczące eleganckie sklepy i kawiarnie. Na piętrze otwarto galerię malarstwa polskiego. Godny uwagi jest secesyjny wystrój kawiarni Jana Noworolskiego, z polichromiami Józefa Mehoffera i Henryka Uziembły.

W przejściu znajdującym się na krótszej osi budynku (tzw. krzyżu) na łańcuchu wisi żelazny nóż, dawny znak prawa magdeburskiego. Ma przypominać, że złodzieje karani są obcięciem ucha. Z nożem tym związana jest także legenda o dwóch braciach, budowniczych wież kościoła Mariackiego. Jeden z nich zorientował się, że jego wieża nie będzie tak wysoka, jak wieża brata, z zazdrości zabił go więc właśnie tym nożem. Ogarnięty jednak wyrzutami sumienia, odebrał sobie życie, skacząc z wieży.

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: MARCIN DROBISZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
Powrót