Ekologia rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Aktualności

Walka o czyste powietrze w regionie potrwa dłużej

2022-09-27

W poniedziałek, 26 września radni sejmiku województwa zdecydowali inaczej. Kotły bezklasowe będą mogły być użytkowane do końca kwietnia 2024 r. Liberalizacja uchwały antysmogowej zwiększy napływ zanieczyszczeń do Krakowa z gmin sąsiadujących, powodując utratę osiągniętych na przestrzeni lat przez miasto, przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców, efektów zarówno środowiskowych, zdrowotnych, ekonomicznych, jak i wizerunkowych.

Samochód elektryczny, elektryczne auto

KHK SA pozyska samochody zeroemisyjne dla miejskich instytucji

2022-09-26

Zgodnie z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, każda gmina powyżej 50 tys. mieszkańców jest zobowiązana do wprowadzenia pojazdów elektrycznych do flot urzędów i jednostek samorządowych w ilości 10 proc. 14 września został ogłoszony przetarg na najem 96 sztuk samochodów elektrycznych dla miejskich instytucji i jednostek na okres trzech lat. Liderem grupy zakupowej jest Krakowski Holding Komunalny SA.

Wrześniowy „Tydzień dla Ziemi. ZadbajMY o planetę!”

2022-09-26

Jesienią wracamy z akcją „Tydzień dla Ziemi. ZadbajMY o planetę!”. Do piątku, 30 września, w zamian za elektroodpady uczniowie osiemnastu krakowskich szkół otrzymają sadzonki 4 tys. roślin doniczkowych.

Sprawdź, jaki dodatek na ogrzewanie przysługuje w Krakowie

2022-09-22

Mieszkańcy Krakowa ogrzewający swoje gospodarstwa gazem skroplonym LPG oraz olejem opałowym, zgodnie z ustawą z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, mogą już składać wnioski o dopłaty do tych źródeł ciepła. Aby otrzymać jednorazową pomoc, należy złożyć stosowny wniosek do Krakowskiego Centrum Świadczeń.

Szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie

2022-09-16

Od 23 września do 1 października jest przeprowadzana jesienna akcja ochronnego szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepienie obejmuje obszar całego województwa małopolskiego.

Projekt uchwały o strefie czystego transportu do konsultacji

2022-09-19

Kraków od dawna podejmuje działania mające na celu poprawę jakości powietrza. Jednym z elementów tych działań jest wprowadzenie rozwiązań pozwalających ograniczyć zanieczyszczenia pochodzące z transportu kołowego. W związku z tym, korzystając z możliwości wynikających z Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz obowiązków wskazanych w wojewódzkim Programie Ochrony Powietrza, Gmina Miejska Kraków podjęła działania mające na celu wprowadzenie w mieście Strefy Czystego Transportu (SCT).

ulica Krupnicza wizualizacja 2

Postępują prace przy realizacji zielonej ul. Krupniczej

2022-09-15

Ulica Krupnicza, na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego, zmienia swoje oblicze. W ramach przebudowy zrealizowano już znaczną część prac, przede wszystkim działania prowadzone pod ziemią. W najbliższym czasie rozpocznie się odtwarzanie nawierzchni, a następnie zazielenianie terenu. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, nową ulicą będziemy spacerować za ok. dwa miesiące.

Pompy ciepła przyszłością energetyczną Krakowa

2022-09-13

Ciepło w Krakowie może być wytwarzane przez wielkoskalowe pompy ciepła. To efekt umowy zawartej między PGE Energia Ciepła a Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej. Nowe inwestycje zakładają produkcję ciepła przy wykorzystaniu ścieków. Takie działania wpisują się również w proces dekarbonizacji systemu ciepłowniczego, który przyczyni się do poprawy jakości powietrza.

Energia z odpadów najbardziej stabilna na rynku

2022-09-14

Energia cieplna z odpadów ma coraz większe znaczenie. W dobie ogromnych wzrostów cen energii z paliw kopalnych ciepło z Ekospalarni ma duże zalety zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Ruszają zajęcia edukacyjne w MPO

2022-09-13

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprasza krakowskie placówki oświatowe do udziału w aktualnych programach edukacyjnych dotyczących zasad postępowania z odpadami.

Znajdź