Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Święto Rękawki

Nie trzeba posiadać wehikułu czasu, by choć na chwilę przenieść się w epokę średniowiecza - wystarczy 22 kwietnia (wtorek) przyjść na Kopiec Krakusa, by wziąć udział w tradycyjnym święcie Rękawki. Impreza rozpocznie się o godz. 11.15 prezentacją drużyn, następnie obrzędem rozpalenia ognia oraz toczenia jaj i kołaczy z kopca.

W programie wydarzenia znajdą się m.in.: pokazy rzemiosł tradycyjnych, konkursy sprawności rycerskich, bieg wojów dookoła kopca, pogadanka historyczna, wróżby, obrzędy, tańce, bitwa poprzedzona wróżbami wojennymi, rekonstrukcja słowiańskiego pochówku oraz świątyni przedchrześcijańskiej, koncerty, pokazy życia codziennego we wczesnym średniowieczu i wiele innych atrakcji dla całej rodziny.

Rękawka to święto, którego obchody sięgają korzeniami czasów przedchrześcijańskich, nawiązujące do pogańskich obrzędów związanych z zaduszkami wiosennymi, przypadającymi na okres przesilenia wiosennego. Rękawka związana jest także z legendą o kopcu Kraka, usypanym po śmierci króla – według tradycji ziemię, z której usypano kopiec noszono w rękawach - stąd nazwa święta. Współczesne obchody święta Rękawki organizowane są od 2000 roku. Pod Kopcem Krakusa można zobaczyć jak wyglądało życie we wczesnośredniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje. Można spróbować potraw gotowanych według przepisów naszych przodków i zobaczyć jak wyglądały średniowieczne potyczki zbrojne.

Corocznie na Tradycyjne Święto Rękawki przyjeżdża około 20 drużyn z Polski południowej.

Dodatkowe informacje i program święta można znaleźć na stronie Domu Kultury Podgórze www.dkpodgorze.krakow.pl

plakat

pokaż metkę
Autor: JOANNA DUBIEL
Osoba publikująca: PAULINA POLAK
Podmiot publikujący: Wydział Informacji, Turystyki i Promocji Miasta
Data publikacji: 2014-04-17
Data aktualizacji: 2014-04-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź