Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Magistrat przyjazny maluchom

Na mapie naszego miasta pojawiają się kolejne miejsca przyjazne dzieciom i ich rodzicom. Dowód? W tegorocznej – szóstej edycji akcji „Kraków przyjazny maluchom” organizatorzy znaleźli 120 miejsc, gdzie najmłodsi są mile widzianymi gośćmi. Za kąciki zabaw, przewijaki i podjazdy po raz kolejny wyróżniono magistrat. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski objął akcję honorowym patronatem.

„Gratuluję Państwu pomysłu na akcję. Dzięki niej w Krakowie powstaje coraz więcej miejsc przyjaznych maluchom. Do akcji co roku włączają się również nowe miejskie instytucje” – powiedziała podczas wręczenia certyfikatów akcji Zastępca Prezydenta Krakowa Anna Okońska – Walkowicz.

„Kraków przyjazny maluchom” to inicjatywa mająca ma na celu wyróżnianie krakowskich restauracji, kawiarni, instytucji kultury i innych miejsc publicznych, które są przyjaźnie nastawione do rodziców z małymi dziećmi, a obsługa jest cierpliwa i przygotowana na żywiołowość najmłodszych. Dzięki akcji na mapie naszego miasta pojawiają się kolejne takie miejsca. W ubiegłym roku certyfikaty otrzymało 81 miejsc – urzędów, kawiarni, restauracji i instytucje kultury. W tym organizatorzy znaleźli aż 120 miejsc przyjaznych najmłodszym i ich rodzicom.

W akcję rokrocznie włącza się Urząd Miasta Krakowa. W budynkach magistratu najczęściej odwiedzanych przez krakowian (os. Zgody 2, ul. Stachowicza 18, al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28 a)  znajdują się „kąciki dla malucha”.  Zaaranżowano je w taki sposób, by najmłodsi towarzysze nie nudzili się czekając na rodzica załatwiającego sprawy w urzędzie i radośnie spędzili czas w magistracie.

Kąciki wyposażone są w kolorowe, dziecięce mebelki (okrągły stolik i krzesełka), kolorową wykładzinę, ekologiczne kredki i bloki do rysowania oraz klocki. Co istotne, kąciki zabaw za bezpieczne - wyposażenie posiada niezbędne atesty do używania przez dzieci.

W budynkach Urzędu przy ul. Stachowicza 18, ul. Wielickiej 28A, al. Powstania Warszawskiego 10, u. Wielopole 17A, pl. Wszystkich Świętych 3-4 i na os. Zgody 2 znajdują się pomieszczenia dla matek karmiących. Pomieszczenia wyposażone są w leżankę, stolik – przewijak, krzesło, umywalkę i prześcieradła papierowe w rolce. W budynkach przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 i ul. Wielopole 17A z powodu braku  oddzielnych pomieszczeń miejsce dla matki z dzieckiem znajduje się w pobliżu sanitariatu i wyposażone jest tylko w stolik – przewijak i prześcieradła papierowe w rolce. Miejsca są czytelnie oznakowane.

W tegorocznej edycji nagrodzone zostały także miejsca przyjazne maluchom w następujących miejskich jednostkach i instytucjach:

 • Miejski Ośrodek Społeczny Społecznych (ul. Powstańców Wielkopolskich 3),
 • Punkty InfoKraków (plac Wszystkich Świętych 2, ul. Powiśle 11),
 • Biblioteka Klubu „Kuźnia” (os. Złotego Wieku 14),
 • Nowohucka Biblioteka Publiczna i jej filie (os. Stalowe 12, os. Młodości 8, os. Teatralne 25, os. Kościuszkowskie 5, os. Zgody 7, os. Na Stoku 1, os. Kalinowe 4, os. Bohaterów Września 26, os. Tysiąclecia 42, os. Dywizjonu 303 nr 1),
 • Podgórska Biblioteka Publiczna i jej filie (ul. Aleksandry 11, ul. Powroźnicza 2, ul. Teligi 24),
 • Śródmiejska Biblioteka Publiczna  i jej filie (ul. Brodowicza 1, ul. Dobrego Pasterza 100, ul. Ugorek 14, ul. Bosaków 11, al. 29 Listopada 59, al. Pokoju 33, ul. Łąkowa 27, ul. Bobrowskiego 1),
 • Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” ( pl. Szczepański 3a),
 • Dom Zwierzyniecki oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (ul. Królowej Jadwigi 41),
 • Teatr Groteska (ul. Skarbowa 2),
 • Muzeum Inżynierii Miejskiej (ul. Wawrzyńca 14),
 • Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida (os. Górali 5),

Akcję już po raz szósty, pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa, organizują Gazeta Wyborcza i PR Inspiration. (KS).

pokaż metkę
Osoba publikująca: OLGA SOLARZ
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-10-31
Data aktualizacji: 2011-10-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź