Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Coraz więcej zachorowań na krztusiec – korzystaj ze szczepień ochronnych

Niepokojąco wzrasta liczba zachorowań na krztusiec. Z danych otrzymanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie wynika, że liczba osób chorych na krztusiec w naszym mieście w 2024 roku znacznie wzrosła w porównaniu z latami poprzednimi.

Fot. pixabay.com

W 2023 r. były to 32 zachorowania, natomiast w 2024 roku już 1 237 zachorowań (stan na 15 grudnia 2024 r.) To wzrost o ponad 3800 proc. w skali roku. We wcześniejszych latach liczba osób chorych na krztusiec w Krakowie także nie miała takiej alarmującej skali: w 2020 roku było 41 zachorowań, w 2021 roku – 15, a w 2022 r. – 18. W tym roku najwięcej osób chorych jest pomiędzy 10 a 14 rokiem życia (271 osób) oraz 40 a 44 rokiem życia (104 osoby). Szczegółowe dane przedstawia poniższa tabela.

Krztusiec zachorowania

Krztusiec jest wysoce zakaźną chorobą wywołaną przez bakterię Bordetella pertussis. Objawia się intensywnym, napadowym kaszlem, wykrztuszaniem śluzu i wymiotami. W przypadku dzieci poniżej szóstego miesiąca życia, zamiast napadowego kaszlu, może wystąpić bezdech, utrata przytomności z powodu braku tlenu, a bez podjęcia skutecznego leczenia może nastąpić zgon. U chorych dzieci mogą również wystąpić powikłania np.: ropne zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, trwałe uszkodzenie mózgu czy utrata wagi ciała.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz krajowych służb zdrowia, szczepienie przeciwko krztuścowi jest najlepszym sposobem na zapobieganie chorobie. Szczepionki zapewniają długotrwałą ochronę i skutecznie ograniczają ryzyko powikłań.

Program szczepień w Polsce obejmuje:

  • trzy dawki podstawowe podawane w pierwszym półroczu życia (od drugiego miesiąca) oraz dwie dawki przypominające (16–18 miesiąc życia oraz szósty rok życia)
  • dodatkową obowiązkową dawkę przypominającą dla nastolatków w 14. roku życia, natomiast w wieku 19 lat wskazana jest nieobowiązkowa dawka przypominająca
  • kobiety między 27 a 36 tygodniem ciąży – szczepienie kobiet w ciąży chroni niemowlęta przed zachorowaniem na krztusiec od dnia porodu (od 15 października finansowane przez Ministra Zdrowia)
  • osobom dorosłym zalecane są szczepienia w postaci pojedynczej dawki przypominającej co 10 lat.

Pamiętajmy, że szczepienia ochronne ratują życie. Dzięki nim możemy chronić siebie i innych przed krztuścem oraz pozostałymi chorobami zakaźnymi. Regularne szczepienia chronią przed zachorowaniem i zmniejszają ryzyko rozprzestrzeniania się bakterii. Dbaj o swoje zdrowie oraz zdrowie swoich bliskich!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-12-20
Data aktualizacji: 2025-01-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź