Miejskie stypendia wspierają kariery zdolnych uczniów
W tym roku dwoje krakowskich absolwentów otrzymało Stypendium im. Prezydenta Juliusza Lea – oboje ukończyli I Liceum Ogólnokształcące i rozpoczęli studia na kierunkach związanych z naukami ścisłymi i humanistycznymi. Nagroda pomoże im zorganizować sobie przyjazne środowisko do studiowania. Krakowska „Jedynka” może pochwalić się jeszcze jednym sukcesem – swojej czwartoklasistki, laureatki stypendium edukacyjnego.
17 grudnia zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman wręczyła trojgu uczniom nagrody i pamiątkowe dyplomy. Dla młodych krakowian wizyta w magistracie była też okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i rozmowy o planach na przyszłość.
Stypendium im. Lea
Stypendium im. Prezydenta Juliusza Lea przyznawane jest od kilku lat – pomaga zdolnym krakowianom przezwyciężyć bariery materialne i rozpocząć wymarzone studia. W ślad za wyróżnieniem na konto laureata trafia 10 tys. zł brutto – z przeznaczeniem na dalsze kształcenie. Pozwala to sfinansować na przykład wydatki związane z rozpoczęciem studiów na publicznej uczelni czy opłacić czesne, jeśli uczeń wybierze szkołę prywatną.
Kandydatów do stypendium zgłaszają dyrektorzy szkół samorządowych i niesamorządowych, po wcześniejszym zaopiniowaniu ich przez rady pedagogiczne i rady rodziców. Wniosek musi być szczegółowo umotywowany, m.in. zawierać opis osiągnięć ucznia oraz jego sytuacji materialnej. Laureata lub laureatów (maksymalnie trzech) wybiera kapituła powołana przez prezydenta Krakowa.
W 2024 r. kapituła wyłoniła dwoje laureatów – absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego.
Rita Bujalska, która w październiku rozpoczęła Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, ma na swoim koncie tytuły laureata i finalisty kilku olimpiad (historycznej, filozoficznej, z języka francuskiego), świetne rezultaty w klasyfikacji rocznej i aktywne uczestnictwo w życiu szkoły.
Michał Malik podjął studia I stopnia na kierunku matematyka stosowana w Akademii Górniczo-Hutniczej, gdzie realizuje indywidualny tok nauki. Pracuje też w kole naukowym SatLab Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz udziela się w zespole ADCS (Attitude Determination and Control System), zajmującym się wyznaczaniem i kontrolą toru lotu pierwszego satelity w historii krakowskiej uczelni. Jako uczeń liceum brał udział w olimpiadach matematycznych (w tym z zakresu lingwistyki matematycznej), zdobywając tytuły finalisty, uczestniczył w licznych warsztatach i konferencjach, również jako mentor (m.in. programowanie komputerów kwantowych, design thinking), prowadził też wiele projektów naukowych dotyczących różnych zagadnień matematycznych.
Stypendium edukacyjne
Nina Borowiec, uczennica IV klasy o profilu humanistycznym w I Liceum Ogólnokształcącym, otrzymała Stypendium Edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. To nagroda w wysokości 5 tys. zł brutto, przyznawana uczniom i uczennicom, którzy wzięli udział w konkursach, olimpiadach lub turniejach o randze międzynarodowej.
Laureatka może pochwalić się kilkoma takimi sukcesami – trzecim miejscem na otwartej międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej Online, tytułem laureata krajowej Olimpiady Lingwistyki Matematycznej (szóste miejsce), dzięki któremu reprezentowała Polskę na Olimpiadzie Międzynarodowej w Brazylii; wreszcie, drugim miejscem na XXI Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej w zawodach zespołowych (na której zdobyła wyróżnienie w zawodach indywidualnych).
Poza rozwojem naukowym znajduje też czas na inne pasje: występy taneczne, działalność w samorządzie szkolnym, naukę języków obcych.
Dowiedz się więcej o Krakowskim Programie Wspierania Uzdolnionych Uczniów
W ramach Krakowskiego Programu Wspierania Uzdolnionych Uczniów przyznawane są różnego rodzaju formy nagradzania i motywowania uczniów osiągających wysokie wyniki w nauce. Uczniów, którzy kwalifikują się do otrzymania nagrody lub stypendium, zgłaszają dyrektorzy szkół. W kilku przypadkach informacje są pozyskiwane też bezpośrednio przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Dlatego rodzice i uczniowie nie muszą martwić się o formalności. W przypadku spełniania wymogów, o złożenie wniosku powinien zadbać dyrektor szkoły lub dane są pozyskiwane przez magistrat bezpośrednio z OKE.