Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wakacje w Muzeum Inżynierii i Techniki

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie zaprasza dzieci w wieku od 6 do 13 lat wraz z opiekunami na wakacyjne zajęcia. Każdy dzień tygodnia poświęcony jest innej tematyce.

Fot. materiały prasowe

W poniedziałki na uczestników czeka zabawa przy edukacyjnych obiektach w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema. Natomiast zajęcia od wtorku do piątku odbywają się w Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15. Tu dzieci zgłębiać będą na warsztatach różne dziedziny inżynierii, zwiedzać wystawę „Miasto. Technoczułość”, a także bawić się w Strefie Klocków.

W wakacje Muzeum zaprasza również indywidualnie na Rodzinne oprowadzania po wystawie „Miasto. Technoczułość”, ścieżka opracowana jest specjalnie dla młodszych odbiorców (20 lipca i 10 sierpnia).

Program zajęć wakacyjnych w MIT:

Zajęcia w Zajezdni, siedzibie Muzeum Inżynierii i Techniki (ul. Św. Wawrzyńca 15):

12 lipca

Warsztaty robienia baniek mydlanych, tematyczne zwiedzanie wystawy (zdrowie) i warsztaty budowania eko-miasta w Strefie Klocków. Jak doprowadzano wodę do miast w starożytności? Czy Rzymianie mieli łazienki? Czym jest rurmus? Podczas warsztatów dzieci będą robić duże bańki mydlane, a także własne glicerynowe mydła o różnych zapachach i kolorach. W Strefie Klocków zbudują eko miasto.

Uwaga: wymagane jest wcześniejsze wykupienie biletu online dla dziecka i opiekuna. Potwierdzenie zakupu biletów wraz z informacją o wieku dzieci należy przesłać na mail: rezerwacja@mit.krakow.pl. Zbiórka uczestników o godz. 11.45. Muzeum nie gwarantuje, że w dzień zajęć bilety będą dostępne w kasie biletowej. Cena biletu za jedne zajęcia: dziecko 50 zł, opiekun 10 zł.

 

 

W wakacje muzeum zaprasza także:

 • Wakacyjna Strefa Klocków: budowanie igloo, czy stadionu, a może wieży – to może być Wasze rodzinne wakacyjne wyzwanie. Od wtorku do piątku w godzinach od 15.00 do 17.00, a w weekendy od 14.00 do 17.00. Czas zabawy nieograniczony! Cena biletu: 25 zł dziecko od 36 miesiąca), 15 zł opiekun
 • Rodzinne oprowadzania po wystawie „Miasto. Technoczułość” przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku od 7 do 12 lat. 20 lipca o godz. 14.00, 10 sierpnia o godz. 14.00
 • Wakacje w MIT dla grup zorganizowanych. Muzeum zaprasza na wakacyjne lekcje muzealne, warsztaty w Strefie Klocków i oprowadzania po wystawie „Miasto. Technoczułość”, które prowadzone będą od wtorku do piątku przez cały lipiec i sierpień. Cena: bilet wstępu dla każdego uczestnika + 150 zł za lekcję/oprowadzanie (za całą grupę). Oprowadzania z przewodnikiem wystawy Czas trwania: 90 minut. Bilety do nabycia w kasie lub online: www.mit.krakow.pl. Tematy lekcji muzealnych: Skarby Zajezdni, W warsztacie drukarskim, Bajka bez telewizora (czas trwania 60 minut), Tematy lekcji w Strefie Klocków: Budujemy pojazdy, Miasto idealne, Budujemy rakietę, Wiek: 4–10 lat (czas trwania: 60 minut).                              

17 lipca, godz. 16.00 „Co to jest chlorofil, gdzie go znaleźć i jak wyizolować?" 

Zajęcia, podczas których uczestnicy dowiedzą się co to jest chlorofil i  dlaczego jest tak ważną substancją roślinną. Ten barwnik, który występuje w komórkach roślin (w tzw. chloroplastach) bierze udział w ważnym procesie zwanym fotosyntezą wykorzystując m.in obecny w powietrzu dwutlenek węgla. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zastosować czujnik CO2, aby zmierzyć i porównać poziom dwutlenku węgla w otoczeniu rośliny w warunkach ciemności oraz w świetle słonecznym.

20 lipca, godz. 10.0018.00, Piknik naukowy w Ogrodzie Doświadczeń

 • 10.00 Joga w ogrodzie. Prowadząca: Agata z PremaYoga – Zapraszamy do wspólnego doświadczenia jogi w przestrzeni, którą tworzysz ze swoim dzieckiem. To wyjątkowa okazja, aby otulić siebie i swojego maluszka w harmonii, gdzie połączenie dwóch osób w jedno tworzy cudowną relację. Nasze zajęcia pomagają doświadczyć głębokiej więzi z samą sobą poprzez integrację z Twoim małym towarzyszem. Nasza praktyka jest stworzona z myślą „od mam dla mam”, ponieważ doskonale rozumiemy, jak ważne jest dbanie o siebie w pierwszych latach życia dziecka. Chcemy, abyś miała zasoby, z których możesz czerpać miłość, troskę i uwagę, jednocześnie nie rozstając się ze swoim bobasem. Podczas ćwiczeń dziecko towarzyszy mamie na macie. Zajęcia mają bardzo swobodny charakter. Możesz kołysać, tulić, karmić czy przewijać swoje dziecko w trakcie praktyki. Wszystko może się zdarzyć, więc daj sobie akceptację na to i pełen luz. Joga jest dedykowana dla mam z maluszkami do ok. 3 roku życia. Co zabrać? Kocyk dla maleństwa i matę do jogi. Jeśli nie posiadasz swojej maty napisz do nas. Udział w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń. Ilość miejsc ograniczona. Sprzedaż biletów na to wydarzenie już wkrótce.
 • 11.00–14.00 Krzyżówka z nagrodami oraz zorba czyli spacery w wielkiej dmuchanej kuli
 • 16.00 Zajęcia pt. „Co to jest chlorofil, gdzie go znaleźć i jak wyizolować?" – uczestnicy dowiedzą się co to jest chlorofil i dlaczego jest tak ważną substancją roślinną. Ten barwnik, który występuje w komórkach roślin (w tzw. chloroplastach) bierze udział w ważnym procesie zwanym fotosyntezą wykorzystując m.in obecny w powietrzu dwutlenek węgla. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli okazję zastosować czujnik CO2, aby zmierzyć i porównać poziom dwutlenku węgla w otoczeniu rośliny w warunkach ciemności oraz w świetle słonecznym.
 • 17.00–18.00 Zaprojektuj pin pamiątkę z ogrodu – zajęcia dla każdego miłośnika ogrodu.
 • Na zakończenie dnia zapraszamy do wspólnego projektowania unikalnych pinów, które staną się wspaniałą pamiątką z wizyty w Ogrodzie Doświadczeń. Pod czujnym okiem instruktorów będzie można stworzyć własny, oryginalny wzór i zabrać go ze sobą do domu. Udział w zajęciach w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.   

26 i 30 lipca, godz. 16.00 „Czym są substancje zapachowe w roślinach? Jak je wyizolować z kwiatów, liści i łodyg?" 

Zajęcia, podczas których uczestnicy odkryją tajemnice aromatów roślinnych. Na początku odpowiemy na pytanie czym są substancje zapachowe, które odpowiadają za charakterystyczne aromaty kwiatów. Uczestnicy poznają różne metody wyizolowania substancji zapachowych, w tym destylację z parą wodną, macerację i metodę enhleurage. Przez praktyczne doświadczenia uczestnicy będą mieli okazję samodzielnie wyizolować substancje zapachowe z wybranych kwiatów, obserwując i analizując proces ekstrakcji. Podczas zajęć omówione zostaną także potencjalne zastosowania substancji zapachowych, zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i farmaceutycznym.


Udział w zajęciach oraz w Pikniku w ramach biletu wstępu do Ogrodu Doświadczeń.

Wymagana wcześniejsza rezerwacja miejsc na zajęcia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00–17.00, 12 428 66 00 wew. 11, mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

W Ogrodzie Doświadczeń czeka:

 • ponad 110 interaktywnych obiektów edukacyjnych
 • strefy tematyczne: optyka, hydrostatyka, magnetyzm, akustyka, mechanika, Naukowa siłownia, Piaskowa planeta
 • 6 hektarów ogrodzonego ogrodu
 • 6 metrowa rakieta i pierwszy w Polsce rower na linie
 • kreatywnie i bezpieczna zabawa
 • kino sferyczne, filmy 3D dla dzieci i dorosłych
 • Zapachowo uczy poznawać rośliny
 • Geoogródek uczy poznawać małopolskie skały.

Godziny otwarcia ogrodu:

poniedziałek–piątek 9.00–19.00

sobota–niedziela 10.00–19.00.

pokaż metkę
Autor: Edyta Gajewska
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-08
Data aktualizacji: 2024-07-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź