Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

25. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Natura, parki, ogrody, a taniec dworski – to temat tegorocznej 25. jubileuszowej edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w dniach 13–20 lipca. Festiwal, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Romana Agnel, organizowany w Krakowie od 2000 roku przez Balet Cracovia Danza, Instytucję Kultury Miasta Krakowa, to jedyne tego typu wydarzenie w Europie.

Fot. Jan Gromko

Z okazji jubileuszu tegoroczna edycja będzie różnorodna. Odbędą się spektakle, pokazy, warsztaty a także dwa bale: „Krakowski Bal Królewski” oraz finałowy „Polonez łączy”, w ramach którego Rynek Główny w Krakowie stanie się największą salą taneczną Europy. Wśród wykonawców pojawią się po raz pierwszy w Polsce tancerze słynnego zespołu z Wersalu: L’Académie de Danse Baroque de l’Opéra Royal du Château de Versailles. Zatańczy także indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis. Nie zabraknie także występów gospodarzy –Baletu Cracovia Danza. Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny!

Tematyka tegorocznej edycji zwraca uwagę na naturę, pokazuje jej wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale także na twórców. Festiwal przedstawi naturę w całej swej okazałości, różnorodności i sile, zwłaszcza w zmienności żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach-baletach.

Festiwal rozpocznie plenerowy spektakl „Magiczne ogrody!” w sobotę, 13 lipca o godz. 19.00 na scenie na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zaś podczas gali festiwalowej zatytułowanej „Natura, parki, ogrody” w poniedziałek, 15 lipca o godz. 19.00 w Teatrze im. Juliusza Słowackiego (obowiązują darmowe wejściówki) podejście do natury zaprezentują tancerze z Indii (Kathak Sanskriti Alaknanda) o raz z Francji (L’Académie de Danse Baroque de l’Opéra Royal du Château de Versailles). W drugiej części gali pokazany zostanie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza „Muzyka na wodzie”, będący wielkim widowiskiem w barokowym stylu, z przepychem niezwykłych kostiumów i do słynnej muzyki Haendla i Telemanna.

 

 

Ponadto w ramach festiwalu odbywać się będą pokazy taneczne w sobotę, 20 lipca w Muzeum Książąt Czartoryskich a także warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. I tak taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre, zajęcia z kontredansu angielskiego – Cecile Laye, dawny taniec polski – Leszek Rembowski, taniec barokowy – Pierre-François Dollé, indyjski taniec dworski Kathak – Alaknanda Dasgupta.

Nie zabraknie tez bezpłatnych warsztatów dla dzieci i młodzieży: „Kraków tańczy pod Wawelem” (wymagana jest rejestracja), w ramach których dzieci odbędą taneczną podróż po czterech różnych krajach Europy, poznając tańce greckie, francuskie, hiszpańskie i włoskie. Warsztaty zorganizowane na stadionie, na placu Na Groblach odbędą się w dniach 16–19 lipca.

plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Weryszko
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-07-05
Data aktualizacji: 2024-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź