Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wakacyjny przegląd teatrów w CSW Solvay

Lato to czas repertuarowej przerwy dla większości profesjonalnych teatrów. Dla wszystkich, którzy nie chcą się jednak rozstawać z tą formą sztuki nawet w wakacje, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay przygotowało wyjątkową propozycję – Przegląd Teatrów „chemia”, łączący spektakle w wykonaniu amatorskich oraz zawodowych aktorów i zespołów teatralnych z wydarzeniami towarzyszącymi – koncertami w wersji tradycyjnej i online.

Fot. Centrum Kultury Podgórza / materiały prasowe

Wydarzenie trwa od 4 do 28 lipca na scenie CSW Solvay przy ul. Zakopiańskiej 62.

Celem przeglądu – organizowanego przez Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (filię Centrum Kultury Podgórza) – jest aktywizowanie i inspirowanie środowisk twórczych, popularyzacja działalności teatralnej oraz promowanie dramatu, a w szczególności monodramu. Spośród zgłoszeń przesłanych przez indywidualnych aktorów i zespoły aktorskie (amatorskie oraz zawodowe) z całego kraju, komisja przeglądu wyłoniła dwanaście, które odznaczały się największą oryginalnością, wartością artystyczną, wysoką kulturą i jakością słowa oraz oprawą sceniczną i muzyczną. Można je oglądać na scenie CSW Solvay w wybrane wakacyjne wieczory – od 4 do 28 lipca, zawsze o godz. 18.00.

Znajdą się wśród nich propozycje przygotowane przez Teatralną Scenę Solvay, m.in.: monodramy „Silniejsza” (A. Strindberg, muz. K. Gawlas, reż. B. Tondera) i „Woda w usta” (S. Szwarc, reż. B. Tondera) oraz spektakle „Bruno Sznajder” (S. Mrożek, reż. B. Tondera) i „Między nami” (wg D. Masłowskiej, reż. S. Gontarz). Teatr Amatorski z Węgrowa zagra spektakl „Pijani” (I. Wyrypajew, reż. S. Gontarz), Teatr Akademii Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu zaprezentuje sztukę „Drzewiej”, na podstawie powieści Władysława Orkana (scenariusz i reżyseria A. Romberg), a Adrian Kolos (Kraków) zaprosi do obejrzenia autorskiego monodramu „Twór (NIE). Przepraszam, musiałem”.

W programie wydarzenia jest również projekcja filmu, będącego zapisem spektaklu „Ameryka: czyli nie oglądaj się za siebie”, zrealizowanego przez zespół Aktorzy Teatru Cricot 2 (według scenariusza i w reżyserii Andrzeja Wełmińskiego) – sztuki w czterech aktach, z prologiem i epilogiem, opartej na motywach powieści Franza Kafki, która miała swoją premierę 15 grudnia 1995 r. w Krakowie (w CSW Solvay).

Nie brakuje też gości z zagranicy – polska grupa teatralna „Komedianci”, działająca przy Stowarzyszeniu APGEF (Association des Polonais des Grandes Ecoles Françaises) w Paryżu, wystawi „Kartotekę” według Tadeusza Różewicza (scenografia i reżyseria: M. Saraczyńska). Formą wyróżnienia dla spektaklu/spektakli, które zdobędą największe uznanie publiczności przeglądu, będzie ich włączenie do programu wydarzeń CSW Solvay w sezonie artystycznym 2024/2025.

W ramach przeglądu zaplanowano też trzy ciekawe wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich jest muzyczny monodram „Po drugiej stronie Lete” w wykonaniu Blanki Dembosz-Tondery (sopran) oraz Krzysztofa Gawlasa (live electronics). To próba interpretacji mitów greckich – szczególnie tych związanych z szaleństwem, losem, przemijaniem i śmiercią – oraz ich połączenia z postrzeganiem rytuałów przejścia w kulturze judeo-chrześcijańskiej. Kolejne dwie propozycje to koncert online w wykonaniu członków Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz koncert „Pieśni duszy” – minirecital Walerija Biełousowa, który wykona poruszające pieśni i romanse.

Karnety uprawniają do wejścia na wszystkie spektakle oraz wydarzenia towarzyszące organizowane w ramach przeglądu. Można je kupić w biurze CSW Solvay lub online.

Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Rady Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki.

Pełny program przeglądu jest dostępny na stronie internetowej solvay.ckpodgorza.pl.

CSW Solvay

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-06-25
Data aktualizacji: 2024-07-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź