Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kierunek – zieleń! ParkoBus w drodze

Już od kilku lat wspólnie podróżujemy ParkoBusem po wyjątkowych i często nieznanych zielonych miejscach w Krakowie. Wycieczki zaplanowane w tej edycji odsłaniają różnorodność świata przyrody, która w zależności od pory roku, potrafi zaskoczyć niejednego znawcę zieleni. Najbliższa wyprawa 13 lipca.

Fot. ZZM

W tej edycji uczestnicy będą mieli do wyboru spacer lub zajęcia z nordic walking. Wycieczki są bezpłatne, ale obowiązują zapisy, które znajdą się na stronie internetowej Kraków w zieleni w zakładce „Wydarzenia”. Zapisy są uruchamiane tydzień przed każdym wydarzeniem.

Świat przyrody zaprasza do środka

Wycieczki ParkoBusu cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Docieraliśmy do najodleglejszych miejsc naszego miasta, ćwiczyliśmy prawidłowe chodzenie z kijami nordic walking, a także zgłębialiśmy tajemnice fotografii przyrody. Każdego roku nasze wyprawy przybierały nieco inną formułę, więc i tym razem pojawiło się w programie wycieczek coś nowego.

Spokojnie, dalej będziemy podróżować do zielonych miejsc w naszym mieście. Tegoroczna edycja ParkoBusu w zieleni nosi podtytuł „Naturalne relacje”. Każda wyprawa, nie tylko zabierze nas w inne ciekawe miejsca, ale będzie okazją do poznania fascynującego świat przyrody oraz zależności pomiędzy różnymi organizmami. Odwiedzimy osiem wyjątkowych miejsc i zapoznamy się z ich charakterem, a przede wszystkim z mieszkańcami. Popływamy razem z żabą trawną, wzbijemy się na wyżyny z jaskółką, otworzymy szeroko oczy w nocy razem z gackiem, wsłuchamy się w głos drzew, poskaczemy z płatka na płatek z konikiem polnym, odpoczniemy w norce chomika, zasmakujemy się w jadalnym krajobrazie oraz przymierzymy kapelusz od maślaka.

– Spacery, które zaplanowaliśmy w tym roku mają nam pokazać i nauczyć, jaki świat przyrody jest wyjątkowy i warto, a nawet trzeba budować z nim własne, naturalne relacje. Celem tegorocznego ParkoBusu jest pokazanie innych światów, istniejących tuż obok nas oraz skłonienie uczestników wycieczek, do zbudowania relacji ze światem przyrody, którego przecież jesteśmy częścią – podkreślają organizatorzy ParkoBusu z ZZM.

 

Wiosna:

  • 13 kwietnia – park Zakrzówek – spacer herpetologiczny – Bartłomiej Zyśk, dr UKEN;
  • 27 kwietnia – Lasy Tynieckie – spacer ornitologiczny – Rafał Bobrek, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków;
  • 25 maja – park rzeczny Wilga – spacer chiropterologiczny – Ewa Pierzchała, CEE „Egzotarium” w Sosnowcu oraz doktorantka na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Lato:

  • 8 czerwca – park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich – spacer dendrologiczny – dr inż. arch. kraj. Wojciech Bobek z Katedry Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej
  • 13 lipca – Łąki Nowohuckie – spacer entomologiczny – Dawid Masło, kierownik oraz edukator w CEE „Symbioza”
  • 3 sierpnia – os. Piastów i Lasek Łęgowski – spacer teriologiczny (o chomiku europejskim) – Paweł Wrona, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Jesień – terminy w trakcie ustaleń:

  • staw Płaszowski – Małgorzata Kalemba-Drożdż
  • park Tetmajera i Uroczysko w Rząsce – spacer mykologiczny – Maciej Kozak.

parkobus 2024

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-03-28
Data aktualizacji: 2024-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź