Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Jak spieprzyliśmy wszystko” – premiera w Teatrze KTO

Już dziś, 23 marca na podgórskiej scenie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, Katarzyna Chlebny wystąpi wraz z Grzegorzem Łukawskim w premierowym spektaklu muzycznym „Jak spieprzyliśmy wszystko” według scenariusza i w reżyserii Pawła Szumca. Na scenie będzie można zobaczyć również zespół Towarzysze Broni w składzie: Aleksander Brzeziński, Damian Mielec i Jakub Nieć. Obecność takich artystów jest gwarancją niesamowitej, teatralnej i muzycznej energii.

Spektakl „Jak spieprzyliśmy wszystko” na motywach pracy Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko” jest słowno-muzycznym seansem, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji.

− Główne pytanie, które stawiamy sobie i widzom brzmi: dlaczego jako ludzkość popełniamy bez końca te same błędy? O bolesnej aktualności tego problemu świadczą nie tylko wojny, które wciąż prowadzimy, ale także skompromitowane idee i panoszące się pseudonaukowe fantasmagorie, dzielące ludzi na lepszych i gorszych. W spektaklu, którego punktem wyjściowym stała się praca Toma Phillipsa „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”, przywołujemy historyczne fakty i autentyczne postaci. Pojawiają się np. Francis Galton – twórca eugeniki, Ryszard Wagner – kompozytor, ale też Che Guevara, czy Bobby Henderson – twórca Kościoła Latającego Potwora Spaghetti, by w krzywym zwierciadle odbić idee m.in. demokracji, religii, rasizmu, wojny, rewolucji. Co istotne, robimy to w sposób komediowy, ufając, że poprzez dowcip, humor i groteskę jesteśmy w stanie „rozbroić” nasze lęki, traumy, frustracje – zapraszają twórcy spektaklu.

− Jako jednostki pewnie mamy mniejsze bądź większe poczucie „zawalania na najróżniejszych frontach”, ale jeśli przyjrzymy się historii ludzkości to przeraża powtarzalność ideologii niszczących zarówno pojedyncze osoby, jak i grupy społeczne czy narody. Przerażają także coraz słabsze relacje, puste gesty, frazesy, krótkowzroczność decyzji czy brak dialogu – mówi aktorka Katarzyna Chlebny.

 

Głównymi postaciami spektaklu jest Ona i On, kobieta i mężczyzna, zawieszeni poza czasem i przestrzenią. Ich damsko-męskie relacje, ich próby poszukiwania miłości i partnerstwa są ukazane na tle zdarzeń historycznych i przemian społecznych. Odbywamy razem z nimi swoistą podróż przez kilka stuleci, wędrówkę w teatralnej przestrzeni, której estetyka przywołuje na myśl świat cyrku, kabaretu, rewii, jarmarcznego panoptikum.

W spektaklu Katarzyna Chlebny, znana m.in. z ról Rity Marley w spektaklu „Byłam żoną Boba Marleya” (Teatr KTO) oraz Kory w przedstawieniu „Kora. Boska” (Teatr Nowy Proxima) wystąpi wraz z Grzegorzem Łukawskim – aktorem Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na scenie zobaczyć będzie można również zespół Towarzysze Broni w składzie: Aleksander Brzeziński, Damian Mielec i Jakub Nieć.

Ważną częścią spektaklu są wykonywane na żywo piosenki, dopowiadające sensy i emocje, w większości przeboje muzyki popularnej, śpiewane po angielsku, włosku i hiszpańsku.

− Bowiem muzyka, a szerzej – sztuka, daje nam nadzieję, że jako ludzkość nie stoimy na straconej pozycji. A wraz ze sztuką, miłość i potrzeba drugiego człowieka oraz doświadczanie tego, co transcendentne, upewniają nas, że pobyt na planecie Ziemia ma sens. Z takim przesłaniem pragniemy pozostawić widza – podkreślają twórcy spektaklu.

Bilety dostępne w kasie Teatru KTO przy ul. Zamoyskiego 50, pod nr 12 633 89 47 (kasa@teatrkto.pl) oraz online.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2024-02-23
Data aktualizacji: 2024-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź