Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Koncert pamięci Marii Callas – w 100. rocznicę urodzin

Była nazywana „primadonną wszechczasów”. Swoją wszechstronnością i instynktem dramatycznym zachwycała publiczność i krytyków. Z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin Marii Callas, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay (ul. Zakopiańska 62) – filia Centrum Kultury Podgórza, zaprasza w sobotę, Dziś, 2 grudnia, o godz. 17.00 na koncert znanej polskiej solistki operowej, Kariny Skrzeszewskiej, która wykona najpiękniejsze utwory z repertuaru tej wybitnej artystki. Bilety na wydarzenie już w sprzedaży.

Jak często podkreśla Karina Skrzeszewska – wybitna polska solistka operowa o greckich korzeniach – Maria Callas jest jej bliska nie tylko ze względu na greckie pochodzenie, ale przede wszystkim jako wspaniała artystka, śpiewaczka, która wyznaczyła w teatrze operowym nowe trendy. W 2023 roku, dokładnie 2 grudnia – w dzień koncertu w CSW Solvay – przypada setna rocznica urodzin artystki.

Podczas wydarzenia poświęconego pamięci „primadonny wszechczasów” Karina Krzeszewska (sopran koloraturowy dramatyczny) zaśpiewa najpopularniejsze arie z repertuaru Marii Callas, a na fortepianie akompaniować jej będzie Katarzyna Neugebauer Usłyszymy m.in. kompozycje Pucciniego, Verdiego i Belliniego. Solistka zaprezentuje również postać i główne fakty z życia Callas. Opowieść ta będzie ilustrowana wyświetlanymi na ekranie archiwalnymi zdjęciami oraz nagraniami nieżyjącej artystki.

Bilety można kupić online na ckpodgorza.pl lub osobiście, w biurze CSW Solvay.


Karina Skrzeszewska – polska śpiewaczka operowa (sopran koloraturowy dramatyczny), specjalizująca się w partiach belcantowych. Urodziła się i mieszka we Wrocławiu. W tym mieście ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod kierunkiem prof. Felicji Jagodzińskiej-Langer, a następnie doskonaliła umiejętności wokalne podczas kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą, m.in. u Krystyny Szostek-Radkowej, Dariusza Grabowskiego, Paulosa Raptisa, Ingrid Kremling-Domanski(niem.) i Renaty Scotto.

W 2008 r. brawurowo zadebiutowała rolą Łucji w premierze „Łucji z Lammermoor” G. Donizettiego w Operze Śląskiej. Za ten występ oraz za późniejszą rolę Dziewczyny w widowiskowej realizacji Carmina Burana została uhonorowana Złotą Maską w kategorii najlepszej roli wokalno-aktorskiej 2008 roku. Sukces ten zaowocował współpracą z Maestro Peterem Dvorskim, który zaprosił artystkę do udziału w nowej produkcji „Łucji z Lammermoor” w słowackich Koszycach, a następnie do Narodowego Teatru w Bratysławie, gdzie kreowała partię Donny Anny w „Don Giovannim” W.A. Mozarta, a także wzięła udział w koncertach verdiowskich w międzynarodowej obsadzie.

Karina Skrzeszewska rozwijała swoją karierę zarówno w Polsce, jak i za granicą, uczestnicząc w licznych tournée po Belgii, Holandii i Hiszpanii, a także podczas występów w Grecji, Bułgarii, na Ukrainie, w Portugalii i w USA. Istotnym etapem w jej rozwoju artystycznym był udział w dwóch produkcjach poświęconych władczyniom Anglii – Marii Stuart oraz Annie Boleyn. Jej wspaniałe kreacje, zarówno Marii Stuart w Teatrze Wielkim w Poznaniu i w Operze Śląskiej, jak i Anny Bolena w Teatrze Wielkim w Łodzi, przyniosły artystce zasłużony rozgłos i miano znakomitej odtwórczyni heroicznych ról włoskiego stylu bel canto.

Szczegółowy życiorys artystki jest dostępny na skrzeszewska.pl

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-27
Data aktualizacji: 2023-12-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź