Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski jarmark świąteczny wśród najciekawszych na świecie

Smaki i zapachy świąt najłatwiej poznać na bożonarodzeniowych jarmarkach. Do odwiedzenia tego krakowskiego zachęca amerykańska stacja CNN, która uznaje go za jeden z najciekawszych na świecie i największych w Europie. Jarmark rozpoczął się oficjalnie 25 listopada i jak co roku wzbogaca niepowtarzalny klimat naszego miasta.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

W zestawieniu najlepszych jarmarków bożonarodzeniowych, do których odwiedzenia zachęca turystów CNN, znalazły się także propozycje m.in. z Londynu, Budapesztu, Helsinek oraz Singapuru, Toronto czy Nowego Jorku.

Jarmark w stolicy Małopolski został doceniony m.in. za świąteczny nastrój i oprawę. Unikatowa architektura miasta, regionalne tradycje oraz występy zespołów ludowych z muzyką na żywo robią największe wrażenie na gościach. Stoiska lokalnych, a także zagranicznych kupców i rzemieślników sprzyjają świątecznym zakupom oraz odkrywaniu nowych smaków.

Jak co roku, w ofercie sprzedawców znajduje się szeroka gama produktów, a wśród nich m.in. bańki ręcznie malowane, ozdoby choinkowe, artykuły dekoracyjne, stroiki świąteczne, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wełny, sukna, szkło artystyczne, biżuteria, pamiątki, pocztówki, kalendarze.

Gościmy również kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy sprzedawać będą m.in. wędliny, sery i kiełbasy, chleb, biżuterię z tkanin i drewna, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę.

O krakowskim jarmarku piszą także z eksperci niemieckiego „Die Welt”, uznając go za najbardziej atrakcyjny i najtańszy w Europie. Tuż za naszym miastem w niemieckim rankingu plasuje się Praga.

W 2022 roku krakowski jarmark został doceniony przez brytyjski dziennik „The Times”, który umieścił go na liście 24 najlepszych świątecznych jarmarków w Europie. Najnowsza odsłona jarmarku trwa do dzisiaj, 1 stycznia.

Motywem przewodnim tegorocznych dekoracji świątecznych ponownie są wawelskie arrasy. Nawiązuje do nich również choinka, która rozbłysła na Rynku Głównym 2 grudnia.

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-13
Data aktualizacji: 2024-01-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź