Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa Open Eyes Art Festival

Od 7 do 23 listopada trwa Open Eyes Art Festival. Trzecia edycja tego święta sztuki tradycyjnie już poprzedza Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

Fot. materiały prasowe

Open Eyes Art Festival, jak podkreślają organizatorzy, został utworzony po to, aby stworzyć i oddać do dyspozycji widzów przestrzeń otwartych oczu, wspólnej imaginacji, wzajemnego kultywowania odmienności, celebrowania wolności i spotkań.

Festiwal rozpoczął się 7 listopada w poszpitalnych przestrzeniach przy ul. Kopernika 15 wernisażem wystawy „Open Art” prezentującej najlepsze artystyczne projekty studenckie wyłonione w ramach konkursu Open Call.

Ważną postacią tegorocznej edycji został Tadeusz Kantor. W Galerii – Pracowni Tadeusza Kantora oraz w Muzeum ASP można zobaczyć rysunki artysty z włoskiej kolekcji Stefanii Pigi. W Cricotece zobaczymy również projekt „Cloakroom”, prezentację opierającą się na kuratorskim badaniu i poszukiwaniu inspiracji twórczością i postacią Tadeusza Kantora we współczesnych sztukach wizualnych.

Wśród artystów, których twórczość jest prezentowana podczas wydarzenia, znaleźli się m.in Stelarc – australijski artysta współczesny oraz Andrzej Bednarczyk i Katarzyna Wójcicka, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. W program festiwalu wpisana została także przygotowana w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawa „Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL”.

 

W ramach festiwalu poznamy kolejną, dziesiątą już edycję cyklu wystawienniczego „Przestrzeń dla sztuki” popularyzującego dorobek wybitnych artystów i pedagogów z kręgu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, którego bohaterami będą Krystyna i Jerzy Nowakowscy. Trzy równoległe wystawy przekrojowo prezentujące twórczość artystów wypełnią Galerię Białą Nowohuckiego Centrum Kultury oraz przestrzenie krakowskich uczelni: Galerii ASP w Krakowie i Galerię GAP Uniwersytetu Ekonomicznego.

Open Eyes Art Festival był obecny również na Kongresie Open Eyes Economy Summit, który w terminie 21-22 listopada odbył się w Centrum Kongresowym ICE Kraków. Podczas kongresu zaprezentowany został najnowszy film dokumentalny Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”, wyróżniony m.in. na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo. Przestrzenie Centrum Kongresowego zostały wypełnione sztuką performatywną Łukasza Błażejewskiego.

Wydarzeniem wieńczącym Open Eyes Art Festival jest zaplanowany na dziś, 23 listopada wernisaż wystawy „Inspiracje Picassem”. Prace Dariusza Vasiny i Marioli Wawrzusiak-Borcz zostaną zaprezentowane w Instytucie Cervantesa.

Organizatorami Open Eyes Art Festivalu są: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencja Artystyczna GAP.

Więcej informacji i szczegółowy program festiwalu na stronie internetowej.

OEAF 2023 plakat

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-07
Data aktualizacji: 2023-11-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź