Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Porozmawiajmy o bezpieczeństwie w Krakowie

Miasto we współpracy z Radiem Kraków realizuje cykl programów informacyjno-edukacyjnych o bezpieczeństwie. Eksperci poruszają w nim tematy związane m.in. z rozwijającą się cyberprzestępczością i hejtem w sieci, zagrożeniami w ruchu drogowym, problemami zdrowia psychicznego. Odsłaniamy skalę i typ zagrożeń, przypominamy, co robić i na co zwrócić uwagę w sytuacjach kryzysowych. Porozmawiajmy o bezpieczeństwie we wtorki i czwartki.

Fot. Radio Kraków

Cykl „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie” powstał z myślą o osobach, które często nieświadomie mogą stać się ofiarami przestępstw – ostatnio zwłaszcza w sieci. Liczba oszustw, wyłudzeń danych i oszczędności rośnie wraz z rozwojem technologii i technik, które umożliwiają oszustom prowadzenie coraz sprawniejszych działań. Skala tego procederu, jak i skutki z tym związane są bardzo duże.

– Od niespełna dwóch lat prowadzone są w tym zakresie szczegółowe badania. Od 2016 r. Związek Banków Polskich zarejestrował 16 tradycyjnych napadów z bronią palną na placówki bankowe. Natomiast ataków hakerskich na oficjalne strony internetowe banków odnotowano ponad 10 tys. w ciągu godziny. Jedną z licznych odmian manipulacji są właśnie te stosowane w przestępstwach dotyczących bankowości elektronicznej. W ubiegłym roku z kont polskich klientów banków zniknęła kwota kilku miliardów złotych – mówi Jerzy Gramatyka, Miejski Rzecznik Konsumentów.

O czym rozmawiamy?

Grupami, które najczęściej mogą nieświadomie stać się ofiarami przestępstw są seniorzy i młodzież. W przypadku młodych ludzi uwzględniamy w szczególności problem związany z używaniem środków odurzających, a także kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Zależy nam na uświadamianiu rodziców, aby potrafili rozpoznać takie sytuacje w swojej rodzinie. Przykładem działań miasta w tym zakresie może być kampania „Zobacz. Zapytaj. Zareaguj”, która ma na celu zwrócenie uwagi na to, jak niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne dzieci ma niekontrolowane korzystanie z internetu. Coraz częściej zagrożeniem dla kondycji psychicznej dzieci staje się właśnie uzależnienie od urządzeń ekranowych.

Nie tylko przestrzeń wirtualna odsłania skalę nieodpowiedzialnych czy nieświadomych działań. Nieodległe tragiczne wydarzenia związane z wypadkiem na moście Dębnickim przekonują nas także, że należy prowadzić kampanie edukacyjne na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz informować o skutkach ryzykownego zachowania na drodze.

W ramach audycji przypomnimy także o miejskich programach, w tym skierowanych do seniorów (np. koperta życia, złota rączka). To także akcja „Bezpieczny Kraków”, której celem jest m.in. doskonalenie techniki jazdy kierowców i motocyklistów oraz nauka prawidłowych reakcji w zetknięciu z niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Nie zabraknie również wątków związanych z ekologią, ochroną środowiska i katastrofami naturalnymi.


Ekspertami, którzy dzielą się wiedzą, ale i podpowiadają, co zrobić w sytuacji zagrożenia są policjanci, psychologowie, lekarze, ratownicy medyczni, strażacy, strażnicy miejscy i przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa. Porozmawiajmy we wtorki i czwartki, tuż po godz. 15.00 na antenie Radia Kraków. Partnerem i współautorem programu informacyjno-edukacyjnego jest Miasto Kraków. Cykl potrwa do końca stycznia 2024 r.

Posłuchaj zrealizowanych już odcinków na stronie Radia Kraków.

 

pokaż metkę
Autor: Patrycja Piekoszewska
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-10-30
Data aktualizacji: 2024-01-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź