Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Koło Grodzkie PTTK nagrodzone za wkład w rozwój lokalnej turystyki

W poniedziałek, 27 marca, poznaliśmy laureata „Kreatora Krakowskiej Turystyki”. Odznaczenie otrzymało Koło Grodzkie PTTK im. Ludomira Sawickiego w Krakowie. Uroczystość odbyła się podczas zakończenia jubileuszu 50-lecia dwóch dobrze znanych krakowianom akcji PTTK: „Zdobywamy odznakę Przyjaciela Krakowa” oraz „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”.

Kreator Krakowskiej Turystyki 2023, wręczenie nagrody dla PTTK Kraków
Fot. Ela Marchewka

– Od pół wieku Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza do poznawania naszego miasta i jego okolic. Zachęca w skuteczny i godny pochwały sposób. W wycieczkach organizowanych w ramach akcji „Zdobywamy odznakę Przyjaciela Krakowa” i „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę” w ciągu pięćdziesięciu lat wzięły udział setki tysięcy osób. To pokazuje, jak ważne są dla lokalnej społeczności inicjatywy Koła Grodzkiego PTTK. Z wielką pasją, wiedzą i profesjonalizmem każdego roku zachęcają mieszkańców oraz turystów do zgłębiania tajemnic naszego miasta w najlepszej formie – aktywnego zdobywania wiedzy we wspólnocie – mówiła podczas uroczystości w sali obrad Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

Po przyznaniu „Kreatora Krakowskiej Turystyki”, odbyło się wręczenie wyróżnień i odznak jubileuszowych dla zasłużonych przewodników, organizatorów, partnerów. Podczas uroczystości uczniowie Szkoły Podstawowej nr 158 im. prof. Juliana Aleksandrowicza zorganizowali quiz historyczny, a wykład pt. „Philosophia yako też i praktica niespieszney przechadzki po Mieście Stołecznem a Królewskiem, nad Wisłą rzeką a popod Wawelem pomieszczonem” wygłosił Konrad Myślik, pisarz i publicysta, członek Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

„Kreator Krakowskiej Turystyki” wręczony po raz drugi

Ustanowione w 2022 r. przez prezydenta Krakowa specjalne odznaczenie jest przyznawane osobom lub podmiotom za szczególne działania na rzecz krakowskiej turystyki. Jest to wyraz doceniania inicjatywy i projektów, które znacząco przyczyniają się do partnerskiej współpracy i integracji środowiska turystycznego. W 2022 r. odznaczenie „Kreatora” zostało przyznane po raz pierwszy. Otrzymała je Krakowska Izba Turystyki. Koło Grodzkie PTTK w Krakowie to drugi laureat tego wyróżnienia.

O akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”

Historia akcji rozpoczęła się w listopadzie 1972 roku, kiedy na tytułowej stronie „Echa Krakowa” ukazał się tekst zapraszający czytelników do udziału w wycieczkach, regulamin zdobywania odznaki i program spacerów. Dzięki dużemu zainteresowaniu krakowian, zaplanowana pierwotnie na jeden sezon inicjatywa, kontynuowana jest do dziś.

Wycieczki odbywają się po specjalnie opracowanych trasach, tak aby uczestnicy – mieszkańcy Krakowa, poznali dokładnie podwawelski gród, jego historię i zabytki. W ciągu sezonu (listopad–marzec) przygotowanych jest ok. 100 tras wycieczkowych oraz specjalne prelekcje. Odbywają się one w weekendy oraz wybrane dni świąteczne i są bezpłatne, a prowadzą je licencjonowani przewodnicy miejscy PTTK po Krakowie oraz pracownicy muzeów.

Akcja w liczbach:

  • średnio 10 tys. uczestników w sezonie
  • od początku akcji nasze miasto zwiedziło ponad 600 tys. osób
  • odznakę Przyjaciela Krakowa zdobyło już ponad 32 tys. osób.

Odznakę Przyjaciela Krakowa może zdobyć każdy, kto weźmie udział w określonej liczbie prelekcji i spacerów po Krakowie. W zależności od tego, ile takich spotkań dana osoba odbędzie, może liczyć na odznakę brązową (12 wycieczek), srebrną (16 wycieczek), złotą (20 wycieczek) lub z Pawim Piórem (22 wycieczki i 10 prelekcji).

Partnerem strategicznym akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa” jest Miasto Kraków. Portal Magiczny Kraków sprawuje patronat medialny.

O akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”

Od 1973 roku mieszkańcy aglomeracji krakowskiej spotykają się na pieszych wycieczkach za miasto urządzanych w ramach akcji „Nie siedź w domu – idź na wycieczkę”. Celem akcji jest popularyzacja walorów turystyczno-krajoznawczych okolic Krakowa i zachęcanie mieszkańców do aktywnego uprawiania turystyki pieszej, poprzez organizowanie w soboty, niedziele i dni świąteczne wycieczek pieszych: krótkich (do 10 km), długich (od 10 do 18 km) oraz wycieczek górskich.

Akcja od samego początku cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ciągu sezonu (od Niedzieli Palmowej do końca października) w ok. 20 wycieczkach bierze udział średnio 1500 osób dorosłych, młodzieży szkolnej, a nawet dzieci. Warto wspomnieć, że do transportu wykorzystywana jest komunikacja zbiorowa – autobusy i pociągi. Udział w akcji jest bezpłatny. Uczestnicy pokrywają jedynie koszty transportu i ewentualnie biletów wstępu do zwiedzanych obiektów.

Echo Krakowa 1972 skan artykułu o PTTK

Oryginał artykułu o akcji PTTK w „Echu Krakowa” z 1972 r.

Echo Krakowa 1972 skan artykułu o PTTK

 

_m6b8555.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8572.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8622.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8626.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8652.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8682.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8736.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8763.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8819.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b9047.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
Kreator Krakowskiej Turystyki 2023 Ela Marchewka
_m6b8555.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8572.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8622.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8626.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8652.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8682.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8736.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8763.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b8819.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
_m6b9047.jpg-Kreator Krakowskiej Turystyki 2023
pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-27
Data aktualizacji: 2023-04-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź