Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kiermasz św. Józefa na Małym Rynku

Oficjalnym obchodom święta patrona Krakowa po raz kolejny towarzyszy kiermasz św. Józefa, który rozpoczął się 17 marca na Małym Rynku i potrwa do 26 marca. To wydarzenie kulturalno-handlowe prezentujące i oferujące rękodzieło oraz wyroby artystyczne, a także przybliżające kulturę tradycyjną.

Fot. Materiały prasowe

Kiermasz św. Józefa, podobnie jak inne targi i kiermasze, na które zaprasza IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, koncentruje się przede wszystkim na prezentacji rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Organizatorzy współpracują z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na stoiskach można kupić między innymi tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Jest również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, artystyczna biżuteria.

− Niezmiennie udowadniamy, że kultura tradycyjna jest ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – podkreślają przedstawiciele IMAGO.

Części handlowej kiermaszu towarzyszy program artystyczny. Prezentują go zespoły i artyści, którzy w swojej działalności nawiązują do korzeni i tradycji muzyki ludowej z różnych regionów Polski. Artyści, tworząc programy koncertów, sięgnęli do źródeł – zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań. Publiczność dzięki temu ma szansę na spotkanie z pięknem i różnorodnością tradycyjnych melodii i piosenek, niejednokrotnie wzbogaconych o autorskie aranżacje, łączące osobistą interpretację z szacunkiem do tradycji.

Widzowie mają także niepowtarzalną możliwość zobaczenia na żywo tradycyjnych instrumentów, takich jak bałabajka, heligonka, okaryna czy dudy. Program uzupełnia również występ Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zaprezentuje polskie i zagraniczne tańce tradycyjne. Szczegółowe informacje i program można znaleźć tutaj.

Kiermasz św. Józefa wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami święta patrona Krakowa. Informacje o pozostałych przedsięwzięciach można znaleźć tutaj.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-03-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź