Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kiermasz św. Józefa na Małym Rynku

Kiermasz św. Józefa, który rozpoczął się 17 marca na Małym Rynku, to wydarzenie kulturalno-handlowe prezentujące i oferujące rękodzieło oraz wyroby artystyczne, a także przybliżające kulturę tradycyjną. Wydarzenie potrwa do 26 marca.

Fot. Materiały prasowe

Kiermasz św. Józefa, podobnie jak inne targi i kiermasze, na które zaprasza IMAGO Centrum Sztuki Ludowej, koncentruje się przede wszystkim na prezentacji rękodzieła i rzemiosła artystycznego. Organizatorzy współpracują z tradycyjnymi rzemieślnikami oraz rękodzielnikami, którzy kultywują techniki wytwórcze przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na stoiskach można kupić między innymi tradycyjne zabawki (zabawkarstwo żywiecko-suskie), wyroby kowalskie, wycinankę łowicką, różnego rodzaju hafty oraz wyroby wykonane i ozdobione za pomocą tradycyjnych technik koronkarskich. Jest również ceramika bolesławiecka, autorska odzież, rzemieślnicze wyroby kaletnicze, artystyczna biżuteria.

− Niezmiennie udowadniamy, że kultura tradycyjna jest ciągle żywa i atrakcyjna, angażująca kolejne pokolenia, które dostrzegają siłę tradycji i ciągłości, jednocześnie twórczo interpretując nasze niematerialne dziedzictwo – podkreślają przedstawiciele IMAGO.

Części handlowej kiermaszu towarzyszy program artystyczny. Prezentują go zespoły i artyści, którzy w swojej działalności nawiązują do korzeni i tradycji muzyki ludowej z różnych regionów Polski. Artyści, tworząc programy koncertów, sięgnęli do źródeł – zapisów z XIX wieku i początków XX wieku, badań terenowych czy archiwalnych nagrań. Publiczność dzięki temu ma szansę na spotkanie z pięknem i różnorodnością tradycyjnych melodii i piosenek, niejednokrotnie wzbogaconych o autorskie aranżacje, łączące osobistą interpretację z szacunkiem do tradycji.

Widzowie mają także niepowtarzalną możliwość zobaczenia na żywo tradycyjnych instrumentów, takich jak bałabajka, heligonka, okaryna czy dudy. Program uzupełnia również występ Młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, który zaprezentuje polskie i zagraniczne tańce tradycyjne. Szczegółowe informacje i program można znaleźć tutaj.

Kiermasz św. Józefa wpisuje się w cykl wydarzeń związanych z obchodami święta patrona Krakowa. Więcej informacji tutaj.

 

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marta Müller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-03-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź