Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Młodzi krakowianie zgłoście kandydatów do Nagrody Weyssenhoffa

Nauczyciele, trenerzy, edukatorzy, instruktorzy harcerscy, streetworkerzy, pracownicy świetlic czy młodzieżowych domów kultury – osoby pracujące z młodzieżą i dla młodzieży mogą zostać laureatami Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa. Do dziś trwa etap zgłoszeń do trzeciej edycji konkursu realizowanego w ramach miejskiego programu Młody Kraków.

Fot. materiały prasowe

Laureatami wyróżnienia mogą zostać przedstawiciele różnych środowisk, m.in. szkolnych, oświatowych, sportowych, harcerskich czy pozarządowych, które wspierają rozwój młodych ludzi. Znacie osoby, których działalność warto nagrodzić i pokazać? – zgłoście ich kandydatury do „Diamentowego Weyssenhoffa” (za całokształt pracy z młodzieżą) lub „Złotego Weyssenhoffa” (za realizację wybitnego działania na rzecz młodzieży w poprzednim roku kalendarzowym).

Nagroda została ustanowiona przez prezydenta Krakowa dla podkreślenia znaczenia pracy i działalności na rzecz młodzieży w Krakowie. To forma uhonorowania tych, którzy inspirują młodych ludzi, wspierają ich, budują relacje, towarzyszą we wzrastaniu i dają dobry przykład.

Młodzi ludzie sami wskazują, kto ich inspiruje

Kandydata do nagrody mogą zgłosić minimum trzyosobowe grupy osób w wieku 13-26 lat. Aby zgłosić kandydata, do dziś należy wypełnić i przesłać formularz wraz z zebranymi podpisami poparcia dla wskazanej kandydatury od co najmniej 30 osób w wieku 13-26 lat. Szczegółowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie Młody Kraków.

Ostatecznego wyboru laureatów nagrody dokona kapituła powołana przez prezydenta Krakowa, w skład której wchodzą przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa i Rady Miasta, członkowie Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. młodzieży, pracownicy Urzędu Miasta Krakowa oraz przedstawiciel rodziny Weyssenhoffów.

Patron nagrody

Patronem nagrody jest Antoni Weyssenhoff (1947-2010) – pedagog i działacz społeczny, który przez wiele lat prowadził działalność wspierającą młodzież w Krakowie. Był harcmistrzem i instruktorem harcerskim, dyrektorem liceum ogólnokształcącego oraz Centrum Młodzieży im. dra Henryka Jordana, założycielem Polskiego Stowarzyszenia Wychowania Pozaszkolnego im. Aleksandra Kamińskiego oraz Towarzystwa Inicjatyw Wychowawczych im. Janusza Korczaka. Za swoje zaangażowanie i pracę na rzecz młodych ludzi został uhonorowany Orderem Uśmiechu oraz Odznaką „Honoris Gratia” przyznawaną za działalność na rzecz Krakowa.

W tym roku organizowana jest już trzecia edycja przedsięwzięcia. Laureatem ubiegłorocznej został nauczyciel Kamil Cyganik. Rok wcześniej, w pierwszej edycji, Nagrodę Diamentowego Weyssenhoffa otrzymał pedagog i socjoterapeuta Maciej Skoczołek, Złotym Weyssenhoffem został nagrodzony trener Dawid Ostręga, a wyróżnienie otrzymał Zbigniew Sabiński, emerytowany dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury „Dom Harcerza”, który całe swoje życie poświęcił pracy z młodzieżą.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-03-14
Data aktualizacji: 2023-04-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź