Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odwiedź w lutym Willę Decjusza!

Instytut Kultury Willa Decjusza w lutym zaprasza krakowian do zwiedzania renesansowego pałacu na Woli Justowskiej, a dzieci na spacer detektywistyczny po willowych zakamarkach.

Fot. Instytut Kultury Willa Decjusza

Zwiedzanie Willi Decjusza

Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 r. pod Krakowem na Woli Justowskiej, jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej. Od XVI do XIX w. była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy.

Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele. W Willi Decjusza prezentowana jest też sztuka współczesna – w Holu Głównym można obejrzeć grafiki Krzysztofa Skórczewskiego: „Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021). Na I piętrze z kolei prezentowane są obrazy krakowskiej artystki – Beaty Zuby.

Ciekawostkę architektoniczną stanowi loggia wyposażona w niezwykłe orientalne kafle, sprowadzone z Afryki Północnej do Willi Decjusza w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.

W lutym zwiedzanie Willi Decjusza odbywa się w następujących terminach:

  • w niedzielę: 26 lutego od godz. 11.00 do 18.00 – zwiedzanie indywidualne

„Tajemnica Josta” – spacer detektywistyczny dla dzieci

Instytut Kultury Willa Decjusza wraz z panią Fishką – przewodniczką po Krakowie, historyczką sztuki, autorką fascynujących spacerów detektywistycznych dla dzieci – zaprasza młodych wielbicieli przygód i historii do udziału w grze, podczas której dzieci zwiedzą przepiękną podmiejską Willę XVI-wiecznego krakowskiego finansisty, poznają jej zakamarki i (być może!) rozszyfrują wiadomość, która najwyraźniej nigdy nie trafiła w ręce spadkobierców jego fortuny...

Tajemnica Josta Willa Decjusza spacer

 

Więcej o wydarzeniach kulturalnych w Willi Decjusza tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-02-03
Data aktualizacji: 2023-02-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź