Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Premiera spektaklu „Dzikorosła” w Cricotece

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie zaprasza w niedzielę, 29 stycznia o godz. 18.30 na premierę spektaklu „Dzikorosła” oraz rozmowę z Katarzyną Żeglicką. Wstęp wolny.

Fot. materiały prasowe

Spektakl jest herstorią Dzikorosłej z Homo Non-Binarius. Przedstawicielka tego gatunku żyje wśród homo sapiens, czym zaburza ustalony przez nich ład i porządek. Bywa niepożądana i niedopasowana do normalnego otoczenia. Ponoć miała być roślinką. Cechuje ją wytrzymałość i umiejętność dostosowania się do niesprzyjających warunków. Uznana przez przedstawicieli homo sapiens za zdolną do samodzielnej egzystencji. Nawożona jest rano, wieczór, we dnie i w nocy. Jej ciało ulegnie rozkładowi szybciej niż opakowania po substancjach, które przyjęła.

Spektakl „Dzikorosła” kończy projekt artystyczno-badawczy z pogranicza tańca i performensu, realizowany przez artystkę w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa w 2022 roku. Żeglicka wzięła na warsztat swoje doświadczenia osoby przewlekle chorej oraz cielesną obecność i osobistą relację z (eko)systemem; szukała odpowiedzi na następujące pytania:

  • Co wiemy o chorych ciałach?
  • Co łączy antropocentryzm, normo-centryzm i ableizm?
  • Jak nienormatywna tożsamość rezonuje z (eko)systemem oraz jak ten (eko)system wpływa a nią?
  • Jakie zmiany zachodzą w leczonym, nienormatywnym i przewlekle chorym ciele i jak to wpływa na (eko)system?

W projekcie „Dzikorosła” ogromne znaczenie miały dla artystki rozmowy z aktywistycznymi i artywistycznymi osobami z niepełnosprawnością, crip i queer oraz książki: „Bydlęce brzemię” Sanaury Taylor, „Obumarła. Ból, słabość, śmiertelność, medycyna, sztuka, czas, sny, dane, wyczerpanie, rak i opieka” Anne Boyer oraz „Patyki i Badyle” Urszuli Zajączkowskiej.

Wstęp wolny. Obowiązują rezerwacje miejsc. W tym celu należy pisać na adres rezerwacje@cricoteka.pl.

Informacje o wydarzeniu oraz dostępności Cricoteki: cricoteka.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-01-18
Data aktualizacji: 2023-01-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź