Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spacery szlakiem Wyspiańskiego

Jaki Wawel widział oczyma wyobraźni Stanisław Wyspiański? W jakim Krakowie mieszkał, a o jakim marzył? „Tutaj nie Paryż, tylko Kraków, a Kraków stolicą dawno już być przestał” – tak pisał w liście, ale jednak to w Krakowie spędził większość swojego życia i to Wawelowi chciał przywrócić stołeczną funkcję. Na Kraków i Wawel oczyma Wyspiańskiego spojrzymy dzięki spacerom, na które zaprasza Zamek Królewski na Wawelu 18 grudnia.

Fot. Materiały organizatorów

– Każdy spacer rozpoczniemy od Wzgórza Wawelskiego, aby pokazać, jak dużo śladów związanych z Wyspiańskim można na nim odnaleźć. Następnie ruszymy w miasto i sprawdzimy, jak Wyspiański łączył swoje dwie największe miłości: Wawel i Kraków – zachęcają organizatorzy.

Spacery poprowadzą: Aleksandra Witkowska, Monika Longa. Można wybrać spośród dwóch tematów. „Wyspiański monumentalnie” to spacer, którego punktami są wybrane miejsca na Wzgórzu Wawelskim, kościół Franciszkanów oraz kościół Mariacki aż po Teatr Słowackiego. Uczestnicy będą szli śladem wielkich artystycznych wizji Wyspiańskiego, które miały zrewolucjonizować całe miasto.

Natomiast spacer „Wyspiański prywatnie” pokaże bardziej intymne oblicze artysty – począwszy od jego fascynacji Wawelem i dzieciństwa spędzonego u stóp wzgórza, przez miejsca jego nauki i spędzania wolnego czasu. Uczestnicy spaceru sprawdzą również, co Wyspiański widział za oknem poszczególnych swoich mieszkań i pracowni.

Szczegółowe informacje, zapisy i bilety tutaj.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-09
Data aktualizacji: 2022-12-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź