Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Spotkajmy się wokół szopki!

Strzeliste, świetliste, misternie zdobione i barwne. Tradycyjne szopki krakowskie po raz kolejny tchnęły ducha świąt Bożego Narodzenia na miejskie place i ulice oraz w kawiarnie, restauracje, hotele i sklepy. Na terenie miasta stanęło w tym roku ponad 40 mistrzowskich szopek, które można podziwiać tylko do 5 lutego.

Fot. Materiały organizatorów

Na kunsztowne dzieła szopkarskich mistrzów, jak co roku, trafimy podczas codziennych spacerów, w drodze do pracy, szkoły czy w czasie świątecznych zakupów. Na tych, którzy chcieliby lepiej poznać unikatową krakowską tradycję i poczuć klimat świąt, czeka jeszcze więcej atrakcji. Na stronie wokolszopki.pl dostępny jest wirtualny spacerownik z propozycją trasy wycieczki szlakiem szopek. Znajdziemy w nim opisy elementów i postaci występujących w szopkach, informacje o twórcach, ich inspiracjach i ideach.

Umieszczenie szopek w miejskiej przestrzeni nigdy nie jest przypadkowe, nawiązuje bowiem do elementów architektonicznych i historii miasta. Spacerownik można zatem traktować jak wyjątkowy, zimowy przewodnik po Krakowie oraz okazję do odkrywania jego ciekawostek i przeszłości. Każda szopka zakorzeniona jest w tradycji, jednak w wielu z nich pojawiają się nawiązania do aktualnych wydarzeń, które miały miejsce w momencie pracy nad szopką. Dzięki temu każda jest swego rodzaju kroniką przeszłości. Warto więc uważnie się im przyglądać i szukać unikatowych symboli oraz odniesień. By nie przegapić żadnych szczegółów, część szopek opatrzona jest QR kodem, który przenosi do spacerownika oraz audiodeskrypcji opisu.

Organizatorami wydarzenia „Wokół szopki” są: Miasto Kraków, Muzeum Krakowa oraz KBF.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Margerita Krasnowolska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-12-05
Data aktualizacji: 2023-02-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź