Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

15. edycja Letniego Festiwalu Muzycznego „Wawel o zmierzchu”

Do 14 sierpnia potrwa tegoroczny Letni Festiwal Muzyczny „Wawel o zmierzchu”. To jedyny organizowany na tak szeroką skalę plenerowy festiwal muzyczny w Krakowie, dla którego miejscem koncertów są zamkowe dziedzińce: arkadowy oraz Batorego. Kontemplacji piękna muzyki sprzyja więc unikalna sceneria zapadającego zmierzchu i rozświetlonej architektury wawelskiej.

Fot. Materiały organizatorów

Festiwal, adresowany do szerokiego kręgu odbiorców, cechuje gatunkowa różnorodność, a repertuar jest rozpięty między tradycją i współczesnością. Ideą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu jest romantyczność, dlatego jego program skupia się na twórczości kompozytorów tworzących w tym właśnie okresie: Fryderyka Chopina, Edwarda Griega, Juliusza Zarębskiego, Henryka Wieniawskiego czy „romantyzującego modernisty” – Karola Szymanowskiego (w 140. rocznicę urodzin). Tradycja romantyczna spotka się jednak ze współczesnością – utworami Grażyny Bacewicz oraz Marka Stachowskiego.

Artyści, w tym laureaci znaczących konkursów muzycznych, wystąpią w różnych składach wykonawczych: od formacji kameralnych do obsady symfonicznej. Koncerty kameralne odbędą się na dziedzińcu Batorego (ulokowanym pomiędzy renesansowym zamkiem a krakowską katedrą), a symfoniczne – na dziedzińcu arkadowym. Koncerty organizowane są w pierwszy i drugi weekend sierpnia od piątku do niedzieli: 5–7 sierpnia oraz 12–14 sierpnia.

Ponadto, w piątek, 12 sierpnia, w godz. od 11.00 do 14.00 – również na dziedzińcu arkadowym – organizatorzy zapraszają na występy młodych pianistów: Michała Basisty, Gabrieli Jakimowicz oraz Yehudy Prokopowicza. Wstęp na te recitale jest wolny, a na ich programy złożą się kompozycje: Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Franza Schuberta, Roberta Schumanna i Karola Szymanowskiego.

Festiwal został objęty honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Więcej informacji oraz szczegółowy harmonogram na stronie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-04
Data aktualizacji: 2022-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź