Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Szczepienia ochronne dla ukraińskich dzieci – rusza kampania w Krakowie

W Krakowie startuje akcja informacyjna o szczepieniach ochronnych dla dzieci z Ukrainy. Na ulicach, w komunikacji miejskiej oraz w galeriach handlowych pojawią się materiały w języku ukraińskim zachęcające matki do skorzystania z bezpłatnych szczepień dla swoich dzieci. Kampanię finansuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Projekt jest realizowany we współpracy z Krakowem i lokalnymi organizacjami pozarządowymi.

Fot. pixabay.com

Przypomnijmy, że decyzją polskiego rządu obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską od 24 lutego mają gwarantowane te same świadczenia zdrowotne co obywatele Polski.

W czerwcu Ministerstwo Zdrowia podpisało porozumienie o współpracy z UNICEF, które zakłada m.in. wsparcie w dostawie szczepionek. Akcja informacyjna o szczepieniach ochronnych rozpoczęła się w całej Polsce, m.in. w Krakowie, na mocy porozumienia z samorządami.

– Akcja ma na celu zachęcenie rodziców z Ukrainy do zaszczepienia swoich dzieci w naszym kraju, by bezpiecznie mogły korzystać z oferty żłobków, przedszkoli czy szkół. To pierwszy etap działań w ramach naszej współpracy z UNICEF, wkrótce będziemy informować o kolejnych inicjatywach – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Bezpłatne szczepienia ochronne dla dzieci z Ukrainy

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, dzieci przebywające na terenie Polski w związku z wojną w Ukrainie powinny być szczepione w ramach aktualnego Programu Szczepień Ochronnych z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach (szczepienia bezpłatne).

Szczepienia te powinny być realizowane w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – można je wykonać m.in. w punktach szczepień we wszystkich miejskich przychodniach.

Indywidualny kalendarz szczepień

Na szczepienie kwalifikuje lekarz z poradni, który wskazuje termin podania i rodzaj szczepionki. Dla każdego dziecka ukraińskiego będzie ustalany indywidulany kalendarz szczepień przygotowany w oparciu o posiadaną dokumentację medyczną pacjenta.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w sytuacji braku dokumentacji medycznej szczepień wykonanych w Ukrainie, dziecko należy traktować jako nieszczepione i zalecić wykonanie szczepień ochronnych zgodnie z PSO na 2022 r..

Resort zdrowia wskazuje również priorytetową listę szczepień dzieci i młodzieży ukraińskiej:

  • szczepienie przeciw odrze szczepionką MMR (przeciw odrze, śwince i różyczce) w grupie najmłodszych dzieci w drugim roku życia
  • szczepienia przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis zgodnie z wiekiem
  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B zgodnie z wiekiem
  • szczepienie przeciw COVID-19 zgodnie z narodowym Programem Szczepień przeciw COVID-19
  • szczepienia poekspozycyjne, które są wymagane w zapewnieniu zdrowia i życia pacjenta (tężec, wścieklizna) powinny być wykonane niezwłocznie zgodnie z decyzją lekarza.

UNICEF już pozyskał i dostarczył polskiemu Ministerstwu Zdrowia ponad 50 tysięcy dawek inaktywowanej szczepionki przeciw polio (IPV) oraz 5 tysięcy dawek szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Celem tych działań jest wsparcie wysiłków na rzecz szczepień dzieci w Polsce poprzez zabezpieczenie odpowiedniej liczby szczepionek.

Informacje dotyczące kampanii będą publikowane na stronie krakowpomaga.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-02
Data aktualizacji: 2022-08-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź