Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sierpień w pałacu Potockich

Sierpień w pałacu Potockich upłynie pod znakiem różnorodności. Jego wnętrza opanują  fascynujące i czasami niepokojące wizje przyszłości oraz dyskusje o migracji i rodzinnych historiach. Wśród gości pojawią się jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy ukraińskich Serhij Żadan oraz autor znakomicie przyjętej powieści „Kości, które nosisz w kieszeni”, laureat Paszportu „Polityki” Łukasz Barys.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Spotkanie z Łukaszem Barysem – rezydentem KMLU

W sierpniu w pałacu Potockich zamieszka prozaik i poeta Łukasz Barys. Rezydencja będzie realizowana w ramach Paszportu „Polityki”, który autor otrzymał w styczniu 2022 roku za książkę „Kości, które nosisz w kieszeni. Barys publikuje także w różnych pismach literackich, m.in. w „Toposie”, „Wizjach” czy „Nowym Napisie”. Ponadto brał udział w licznych konkursach poetyckich. W 2020 roku nakładem Instytutu Literatury ukazała się jego książka poetycka „Wysokie słońce”. W trakcie spotkania, które odbędzie się 16 sierpnia, o godz. 18.00 pisarz opowie o pracy nad nową książką.

Spotkanie z Serhijem Żadanem

Jednym z najważniejszych punktów sierpniowego programu będzie spotkanie z ukraińskim pisarzem Serhijem Żadanem, które rozpocznie się 18 sierpnia, o godz. 18.00.

Serhij Żadan ma na koncie blisko 20 książek, w Polsce ukazało się 12 z nich, m.in. „Big Mac”, „Depeche Mode”, „Anarchy in the UKR”, „Hymn demokratycznej młodzieży”, „Woroszyłowgrad”, „Drohobycz”, „Internat” i „Antena”. W 2015 roku za powieść „Mezopotamia” otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Żadan prowadzi również działalność muzyczną: współpracował z zespołem Luk, a od 2007 roku występował z zespołem Sobaky v Kosmosi. Wykonuje muzykę z pogranicza ska, rocka, popu i punka. Obecnie grupa nazywa się Żadan i Sobaky, ma w dorobku kilka albumów.

Urodzony w 1974 roku Żadan znany jest nie tylko z działalności artystycznej, ale również ze społecznego zaangażowania. Wielokrotnie organizował prodemokratyczne demonstracje, brał udział m.in. w Pomarańczowej Rewolucji w 2004 roku. Na co dzień mieszka w Charkowie i po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku postanowił zostać w rodzinnym mieście, gdzie angażuje się w pomoc ludziom dotkniętym wojną.

W trakcie spotkania za pośrednictwem Fundacji Fenix będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz obrony Charkowa. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Nocuń, a z języka ukraińskiego tłumaczyć je będzie Michał Petryk. Wydarzenie jest organizowane przez KBF – operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO – oraz Wydawnictwo Czarne. Na spotkanie będą obowiązywały wejściówki. Obowiązuje limit wejść.

Sierpniowe „Literackie chwile”

Podczas kolejnego wakacyjnego spotkania 21 sierpnia, o godz. 10.30 uczestników ogarnie Wolna wolność, czyli chwila odwagi w pałacu Potockich. Poznamy kurę, która odważyła się zejść z grzędy i wyruszyć w świat, by poznać życie poza podwórkiem. Jej marzeniem było bowiem zobaczenie na własne oczy, jak z jajka wykluwa się pisklę. O godz. 13.00 uczestników „Literackich chwil” tłumaczonych na język ukraiński pochłonie „​Dżunglaste miasto, czyli chwila poszukiwań w pałacu Potockich”. Pretekstem do zagłębienia się w busz będzie książka Lot Osvalda.

Ostatnie „Literackie chwile” odbędą się 28 sierpnia. O godz. 10.30 rozpoczną się warsztaty Na tropie zguby, czyli poszukiwawcza chwila w pałacu Potockich. Tym razem wyruszymy tropem zaginionych rzeczy, dzięki czemu trafimy do zapomnianych krain – królestwa kurzu pod łóżkiem, pajęczyny za szafą i schowka pod schodami. O godz. 13.00 w czasie warsztatów tłumaczonych na język ukraiński władzę nad Pałacem Potockich przejmie Królowa Kolorów. Zadaniem będzie obłaskawienie rozwścieczonej Mazaldy, którą udobruchać można jedynie sztuką. W trakcie warsztatów Wirujący kolor, czyli barwna chwila w pałacu Potockich” wspólnie stworzymy instalację z kolorowych nici, rozłożymy na barwy podstawowe kolor „szaroburobylejaki” i skonstruujemy nieprzewidywalny miotacz kolorów.

Wszystkie warsztaty poprowadzą Beata Kwiecińska i Maciej Dąbrowski (Inspiro).

W ruchu. Warsztaty dla młodych o migracji i rodzinnych historiach

W sierpniu zapraszamy na dwa wyjątkowe warsztaty W ruchu. Warsztaty dla młodych o migracji i rodzinnych historiach” skierowane do młodzieży. Migracja, migranci, uchodźcy – te słowa nie schodzą z nagłówków gazet i aktualności w mediach społecznościowych. Nie da się bez nich zrozumieć współczesnego świata, ale można też za ich sprawą wpaść w niejedną pułapkę (trolle nie śpią!). Jeśli należysz do grupy wiekowej między 15. a 19. rokiem życia i pragniesz dowiedzieć się więcej o tych zjawiskach, zapraszamy na dwudniowe warsztaty na temat migracji. Punktem wyjścia do dyskusji będą doświadczenia migracyjne w Twojej własnej rodzinie albo najbliższym otoczeniu.

Pierwszego dnia warsztatów (23 sierpnia) porozmawiamy o migracjach w historii Polski, historii mówionej, a także poznamy metody i techniki przeprowadzania wywiadu. Między pierwszym a drugim warsztatem (30 sierpnia) waszym zadaniem będzie przeprowadzenie rozmowy o doświadczeniu migracji z osobą z najbliższego otoczenia. W czasie drugiego warsztatu przyjrzymy się zebranym przez was historiom i wykorzystamy je do rozmowy o wyzwaniach związanych z migracją oraz jej lokalnych i globalnych wymiarach.

Warsztaty poprowadzi Inga Hajdarowicz, doświadczona trenerka, socjolożka i aktywistka, doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Zapraszamy osoby, które mogą wziąć udział w obu spotkaniach: 23 i 30 sierpnia.

Fanstastyka i futurologia

Cykl comiesięcznych spotkań Fantastyka i futurologia, organizowany przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej we współpracy z KBF, nieprzypadkowo nawiązuje tytułem do słynnych esejów Stanisława Lema, w których krakowski pisarz zastanawiał się nad kondycją naszej cywilizacji i kierunkami dalszego jej rozwoju w oparciu o analizę gatunku science fiction. Udamy się w podróż przez światy nauki i fantastyki, które przenikają się w zaskakująco wielu miejscach, czerpiąc z tych połączeń wzajemną inspirację. Wykłady i dyskusje literaturoznawców, pisarzy i ekspertów różnych dziedzin przybliżą słuchaczom problematykę stanowiącą filary fantastyki naukowej. Rozpatrzą ją zarówno w ujęciu bieżącego stanu wiedzy, jak i naszych wyobrażeń o przyszłości. W sobotę, 20 sierpnia, o godz. 12.00, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu zatytułowane Na podbój kosmosu”. Będzie ono próbą odpowiedzi na pytania, co działo się przez ostatnie dziesięciolecia w dziedzinie badania kosmosu i dlaczego od ponad pół wieku człowiek nie powrócił na Księżyc.

Sierpniowe spacery

W sobotni wieczór, 27 sierpnia, o godz. 18.00, spod pałacu Potockich wyruszy spacer literacki śladem Cypriana Kamila Norwida, prawdziwego „człowieka renesansu” – poety, prozaika, dramatopisarza, eseisty, grafika, rzeźbiarza, malarza i filozofa... Norwid wykorzystywał w twórczości motywy związane z Krakowem, w tym tzw. arché Podgórza. W dramacie „Krakus książę nieznany” skupił się na legendzie związanej z powstaniem kopca Krakusa. W dziele tym pojawia się tytułowy Książę, który pieśnią wyzwala lud spod jarzma „czaru niewoli”. Spacer poprowadzi Agnieszka Konior. Na wydarzenie będą obowiązywać darmowe wejściówki.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-01
Data aktualizacji: 2022-08-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź