Odwiedź Kraków rozwiń menu

Polityka zrównoważonej turystyki rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Turyści są w Krakowie potrzebni

Kraków od lat jest najbardziej rozpoznawalną polską marką miejską na świecie. Nasze miasto zdobywa najwyższe miejsca w rankingach na najlepszą destynacje turystyczną. Ostatnio znalazło się w czołówce najpopularniejszych europejskich kierunków podróży w 2022 r. w Travellers' Choice 2022, przygotowanym przez popularny serwis TripAdvisor. Jako mieszkańcy Krakowa możemy być dumni.

Niestety trwająca 2 lata pandemia bardzo negatywnie odbiła się na kondycji krakowskiej branży turystycznej. Dobrze pamiętamy opustoszałe ulice Starego Miasta i przejmujący widok pustego Rynku. Z pewnością zdecydowana większość z nas nie chce przeżyć tego ponownie. Okazuje się, że tocząca się wojna w Ukrainie znów odstrasza turystów od przyjazdu do naszego miasta. Kłopoty branży turystycznej, które zaczęły się w trakcie pandemii, wciąż się pogłębiają.

Tymczasem my, mieszkańcy, jak nikt inny wiemy, że przecież w Krakowie jest bezpiecznie. Podkreśla to też Prezydent Krakowa, który 28 marca br. podczas konferencji Miasta Historyczne 3.0 mówił, że Kraków jest nieustannie bezpiecznym i otwartym miastem dla wszystkich gości, z kraju i zagranicy. Dodatkowo zapewnił też, że nasze możliwości komunikacyjne z innymi miastami i krajami pozostają na wysokim poziomie, a lotnisko w Balicach jest gotowe do obsłużenia naszych gości.

Hotele, restauracje, puby, biura podróży, stowarzyszenia przewodnickie, obiekty kongresowe i konferencyjne to miejsca pracy dla wielu Krakowian. Szacuje się, że w 2019 r. w sektorze turystyki znajdowało zatrudnienie ok. 40 tys. osób, a odwiedzający wydali w Krakowie 7,5 mld zł. W branży turystycznej wytwarzane jest ponad 10 proc. PKB gminy miejskiej. Turyści są w Krakowie potrzebni.

Dlatego warto zabiegać, by wrócili do Krakowa. Warunkiem jest oczywiście szacunek dla naszego miasta. Chcemy by turystyka rozwijała się w Krakowie w sposób zrównoważony. Z pełnym poszanowaniem mieszkańców i dziedzictwa kulturowego, które wpisane jest przecież na pierwszą listę światowego dziedzictwa UNESCO, ale również myślą o korzyściach dla lokalnych przedsiębiorców. Dlatego Wydział ds. Turystyki pracuje nad projektami, które będą realizowały rekomendacje zawarte w „Polityce zrównoważonej turystyki Krakowa na lata 2021 – 2028” . Dokument, uchwalony rok temu przez Radę Miasta Krakowa, służy wypracowaniu optymalnego modelu zarządzania turystyką w Krakowie po zapaści spowodowanej COVID-19. Głównym zadaniem jest odbudowa ruchu turystycznego w duch harmonijnego współistnienia mieszkańców – przedsiębiorców – odwiedzających.

W zeszłym roku przeprowadziliśmy pilotaż programu City Helpers. Na ulicach Starego Miasta można było spotkać pomocników miejskich udzielających informacji turystycznej odwiedzającym, ale również pilnujących zasad, których należy przestrzegać w Krakowie. W nadchodzące wakacje program w ramach akcji Respect Kraków będzie kontynuowany przede wszystkim z myślą o mieszkańcach i komforcie życia w naszym mieście.

Floriańska

Autor:

Monika Moskwa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-27
Data aktualizacji: 2022-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź