Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

W centrum Krakowa posadzono kieszonkowy las Miyawaki

Z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich, posadzony został las kieszonkowy na Zabłociu. Łącznie w sąsiedztwie ul. Na Zjeździe przybędzie 1600 sadzonek blisko 30 różnych gatunków drzew.

Fot. pixabay.com

Las Miyawaki powstaje niedaleko dawnego Składu Solnego. Projekt stworzył Kacper Jakubowski z inicjatywy Polskiego Związku Firm Deweloperskich Kraków. Również za pośrednictwem Zarządu Zieleni Miejskiej w listopadzie 2021 r., posadzono miejskie zagajniki na terenie zielonym, pomiędzy ul. Armii Krajowej a ul. Lea oraz w parku Krowoderskim, pomiędzy stacją benzynową a ul. Łokietka.

Idea miejskich zagajników oparta jest na pomyśle lasów kieszonkowych, które opracował Akira Miyawaki, japoński botanik, który w latach 70. opracował metodę na ponowne zalesianie przestrzeni zurbanizowanej.

Miejskie zagajniki przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności. Powstaje ściółka, pojawiają się rośliny runa leśnego, zatrzymuje się więcej wody, poprawia się gleba, co w konsekwencji prowadzi do tworzenia się mikroklimatu korzystnego dla człowieka. Cały ekosystem kompleksowo staje się idealnym miejscem do życia dla ogromnej liczby organizmów.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-27
Data aktualizacji: 2022-04-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź